Lezci z porubské stanice Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje měli za úkol vyhledat pomocí map a GPS paraglidistu, uvízlého na vysokém stromě v okolí obce Ostravice, a zachránit jej. Na strom vylezli zhruba do výšky 25 metrů pomocí speciálních stupaček na nohách a pomocí smyček kolem kmene. Figurantem v koruně stromu byl kolega.

„Byl vybrán vzrostlý strom s širokým kmenem, po kterém nebyl postižený paraglidista schopen sám bez cizí pomoci slézt dolů. Na stromě byla také zavěšena padáková plachta. Hrozil pád postiženého kvůli poryvům větru, který nafukoval plachtu padáku, a stahoval tak muže pryč z relativně bezpečného místa ve větvích koruny stromu,“ prozradil mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

Paraglidistovi rovněž hrozilo podchlazení a šok po nekontrolovaném pádu a ze zranění, získaných při přistání do větví stromu. Lezecký tým HZS MSK z Ostravy-Poruby jej ale včas zachránil.

Profesionální hasiči-lezci z Moravskoslezského kraje čas od času vyjíždějí právě do Beskyd, aby tam ze stromů zachraňovali paraglidisty. „HZS MSK má nejméně jednu lezeckou skupinu v každém okrese kraje. Hasiči-lezci zachraňují lidi ze střech domů i stavebních jeřábů. Vyjíždějí také k srnám a psům a jiným zvířatům, uvízlým v odkrytých kanálech, studnách či na staveništích,“ dodal Kůdela.