Zatímco většina provozů v ostravské huti už od prosince stojí, padesát zaměstnanců ve Frýdku-Místku dál vyrábí jádra do transformátorů. Produkce tu běží podle sjednaných zakázek, energie jsou nasmlouvány v rámci běžného obchodního styku prostřednictvím trhu.

Podle oficiálního vyjádření z ostravského koncernu funguje v malé hale v Mírové ulici samostatná společnost se specifickým předmětem podnikání: „Dělají se tu jádra do transformátorů, od malých po velké rozvodové centrály vysokého i nízkého napětí.“

Přehrada na Žermanicích, kde modernizují a posilují malou vodní elektrárnu, 14. 2. 2024.
Žermanickou vodní elektrárnu renovují, dostane třetí turbínu

Luděk Lučan, předseda základní organizace odborového svazu KOVO Válcovny plechu, upřesnil, že když byl polské skupině Stalprodukt před šesti sedmi lety odprodán GO Steel Frýdek-Místek, zůstala ve Frýdku jen Liberty Technotron, která je stoprocentní dceřinou společností Liberty. A ta zatím problémy v energetice, se zakázkami a neplacením závazků, tak jako huť v Ostravě, nemá.

Prázdné haly

Odboráři z KOVO Válcovny plechu bedlivě sledují dění okolo celé Liberty, frýdeckomísteckou část nevyjímaje. „Případná insolvence Liberty Ostrava bude mít logicky vliv i na její dceřiné společnosti. Ale uvidíme,“ nechal se slyšet Luděk Lučan.

Do impéria indicko-britského magnáta Sandžíva Gupty patří ve Frýdku-Místku také další areály. Část budov a pozemků v oblasti někdejších Válcoven plechu, které při koupi GO Steel skupina Stalprodukt nezískala, nadále patří Liberty a chátrají.

Plány letošních nejzásadnějších modernizací - Nemocnice ve Frýdku-Mísku, 23. 2. 2024.
Nemocnice ve Frýdku-Místku. Chystá se modernizace za čtvrt miliardy

„Prostě se nevyužívají, jsou ponechány ladem a nejsou informace, co s nimi do budoucna bude,“ popisuje odborář z KOVO Válcovny plechu.

Snad už patnáct let je uzavřená a opuštěná hala válcovny za tepla, pustnou objekty energoprovozů i bývalého vzdělávacího střediska. Liberty se ke stavu budov nevyjádřila.