„Vybírám lesní kytice, protože se to líbí mně i celé rodině. Dávám přednost přírodním květinám před umělými," řekla pětašedesátiletá Ludmila Brodová z Frýdku-Místku, která v úterý přišla nakupovat do jednoho z frýdecko-místeckých květinářství.

Podle pracovnice Zahradnictví Bajtek byly umělé květiny dříve oblíbenější. „Umělé kytky se prodávají méně, v poslední době si lidé kupují hlavně živé a lesní," řekla pracovnice, která si nepřála zveřejnit jméno. V souvislosti s Dušičkami jdou podle ní nejvíce na odbyt živé chryzantémy. „Mladší zákazníci kupují spíše menší věnečky nebo kytky, starší si potrpí na větší věci," doplnila prodavačka z obchodu u místeckého náměstí s tím, že lidé kvůli Památce zesnulých začali více navštěvovat květinářství od minulého čtvrtka.

To, že lidé dávají přednost živým květinám před umělými, potvrdila i majitelka Květinářství Třinec Marcela Machková. „U nás je upřednostňována sušinová vazba. Stoupající prodej pozorujeme dva týdny před Dušičkami, nejvíce pak lidé nakupují dva dny před státním svátkem," řekla Marcela Machková. Prodej před Dušičkami se podle ní drží roky na přibližně stejné úrovni. „Záleží to také na počasí když je hezky a teplo, tržby jsou vyšší. Chodí nakupovat hlavně starší a střední generace, ti mladší moc ne. Když už přijdou, koupí nějakou maličkost, například proutěné srdce," nechala se slyšet majitelka třineckého květinářství.

Výroba na zakázku

Zatímco někteří dávají přednost zakoupení hotových věnců nebo kytic, řada lidí si okrasné výrobky udělá podle svých představ doma. Část zákazníků tyto přístupy kombinuje a nechá si dekoraci, kterou uctí zemřelé, vyrobit na zakázku.

„Neděláme sériovou výrobu, ale snažíme se dělat zákazníkovi vkusnější věci na míru. Pokud jde lidem o to, jak to vypadá, jedná se většinou o ženy ve středním věku," řekla majitelka místeckého obchodu Květiny All Gabriela Porubová s tím, že starší lidé se řídí spíše cenou dekorace.

Před Dušičkami podle ní přijde každodenně několik zákazníků, kteří chtějí hroby svých blízkých ozdobit dekorací „na míru".

Přestože nejmladší generace podle květinářek kytice a věnce tolik nenakupuje, vzhledem k zaplněným květinářstvím lze soudit, že tradice Památky zesnulých lidi neopouští.

„Jednak se jako rodina všichni sejdeme, jednak je to hodně velká tradice, že si na ty, co nás už opustili, vzpomeneme," prozradila Ludmila Brodová, jaký význam pro ni Dušičky mají.