Operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku–Místku Rostislav Muroň redakci potvrdil, že likvidovat vosy a sršně jezdí opravdu jen v těch nejnutnějších případech.

„Lidem se snažíme vysvětlit, že zasahujeme jen tehdy, pokud bodavý hmyz ohrožuje větší počet lidí ve veřejných budovách, do kterých například patří školská zařízení, nemocnice a úřady. Během týdne takových žádostí na odchyt bodavého hmyzu je přibližně kolem třiceti,“ upozornil operační důstojník Hasičského záchranného sboru ve Frýdku–Místku Rostislav Muroň s tím, že si z toho důvodu mají majitelé pořídit přípravky k hubení hmyzu, které jsou běžně k dostání v obchodech.

„Doporučujeme například přípravek Raid. Pokud zavolá majitel, že v rodinném domku objevil hnízdo, ke kterému se nemůže dostat, většinou jsou do akce povolání dobrovolní hasiči,“ upřesnil operační důstojník Rostislav Muroň, jenž dodal, že jsou zároveň v pravidelném kontaktu se včelaři. „Proto si už mnohdy včely sami odchytí, aniž by nás k tomu potřebovali. Některá včelstva mohou být ovšem nakažena včelím morem, takže je nakonec čeká stejný osud jako vosy a sršně. Náš útvar není vybaven speciálním vysavačem, takže bez hrubého obleku a kukly se kolegové samozřejmě neobejdou,“ dodal frýdecko-místecký operační důstojník Muroň. Poslední dva výjezdy, při kterých záchranáři likvidovali vosy, zaznamenali v úterý 21. července v domcích ve Starých Hamrech a v Mostech u Jablunkova.