několikakilometrové trasy. Kvůli úspoře času se proto stává, že zůstávají doma a pomáhají rodičům s obživou, přičemž škola jde stranou. Situaci se snaží změnit projekt Kola pro Afriku dopravní prostředky, které pak využívají děti v Africe, které darují lidé z regionu.

„O sbírku je velký zájem, přicházejí k nám lidé a říkají, že rádi pomůžou dětem v Africe, zvlášť když se tímto zvyšuje jejich gramotnost," uvedl Marcel Sikora, koordinátor sběrného místa ve Frýdku-Místku, které funguje od roku 2013. Lidé tam od té doby přivezli více než 450 kol. Bicykly končí v centrálním skladu, který se nachází v ostravské části Koblov. Tam je čeká roztřídění, oprava, případně rozebrání na náhradní díly. S pracemi pomáhají i vězni z Heřmanické věznice, a to v rámci dobrovolné činnosti. Poslední místecká várka 140 kol do centrálního skladu putovala minulý pátek.

Do Afriky míří vhodná kola vždy na jaře a na podzim. Nejbližší gambijská mise se uskuteční přibližně v říjnu, do země poletí už patnáctý kontejner. Školáci se mohou těšit na čtyři sta kol. Spolu s nimi poletí kufry s „cyklo" nářadím, náhradními díly nebo třeba stovkou ručně šitých batůžků od dobrovolníků. Jedna gambijská mise vyjde na přibližně 300 tisíc korun, zahrnuje i školení tamních mechaniků, kteří dopravní prostředky udržují. S financováním pomáhá řada nadací, spolupráce dobrovolníků je klíčová.

Členové organizace, jež byla založena v roce 2012 a inspirovala se u podobných projektů v Anglii, spolupracují s gambijským ministerstvem pro základní a střední vzdělávání. Kola předávají školám, které je pak rozdělují žákům, přičemž hlavním kritériem je vzdálenost od školy.

Zájem Čechů o projekt potvrzuje i jeho koordinátorka Radka Filipíková. „Rozjezd byl velmi bouřlivý, vznikalo hodně sběrných míst pak toho už bylo moc a my jsme museli přibrzdit. Minulý rok jsme na chvíli měli pozastavený sběr, nyní se to rozjelo znovu na jaře," uvedla.

Darovat lze kola v dobrém i špatném stavu nebo třeba náhradní díly a nářadí. Sběrny se nacházejí po celém Česku. Ta místecká v budově s číslem popisným 129 v Palackého ulici je otevřena každou středu od 15 do 17 hodin. Fungují i krátkodobá sběrná místa, jedno takové je dvakrát ročně otevřeno v třinecké Lidické ulici.

Sběr začal předminulé pondělí a potrvá do pátku. „Zatím máme kolem třiceti kol. Děláme to už poněkolikáté, zpočátku jsme jich měli i dvě stě. Lidé se často ptají už v průběhu roku, kdy budeme kola sbírat," řekla Marta Bezecná, koordinátorka a ředitelka třinecké charity, která se o sběr stará. Darovat lidé mohou v době otevíracích hodin charity. Ve sběrně nekončí jen stará kola jako třeba „ukrajiny". „Například mladí darují i pěkná horská kola, protože si místo nich koupí lepší," poznamenala Bezecná s tím, že kola sbírají i v Jablunkově.

Přestože lidé mohou mít dobrý pocit z toho, že jejich kolo pomůže africkým dětem s cestou za vzděláním, ne vždy je loučení snadné. „Někdy je smutné pozorovat, jak se lidé s kolem loučí, mají na něj dlouholeté vzpomínky. Jednou nám paní přivezla kolo po svém zesnulém manželovi, a to opravdu měla slzy v očích, když se s ním loučila, protože to byla velká vzpomínka na manžela," popsal Marcel Sikora, kterého k zapojení se do projektu přiměla návštěva Keni. „Viděl jsem, že kolo je pro místní opravdu důležitý dopravní prostředek. Zejména na vesnicích, kde vzdálenosti do měst a dalších vesnic jsou obrovské a nefunguje tam žádná jiná doprava, jako jsme zvyklí u nás," uzavřel koordinátor.