V pondělí začal celorepublikový dotační program pro hospodaření s dešťovou vodou s dotací až 50 procent. Lidé mohou získat příspěvek na nádrže zachycující dešťovou vodu k využití na zálivku i ke splachování nebo na přečištění a využití „šedé" vody v domácnostech. Základní a nejjednodušší systém, tedy pořízení nádrže na dešťovou vodu s využitím pouze pro zálivku zahrady s dotací až 55 tisíc korun, mohou ale využít jen domácnosti v obcích zasažených suchem.

Peníze půjdou například tam, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami nebo platil zákaz zalévání a napouštění bazénů. Dotace jsou určeny pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů. Nelze je využít na domy určené k rekreaci.

Nemalá část těchto peněz by mohla směřovat také do regionu. Dlouhodobé problémy s vodou mají obce na Třinecku a Jablunkovsku. Jako první z okresu je v seznamu suchem ohrožených obcí, který aktualizuje Státní fond životního prostředí, Bukovec. Například předloni tam vyschl obecní rezervoár, ze kterého místní lidé čerpají vodu. Problémy pomohly vyřešit hlubinné vrty.

Radnice v Jablunkově. Ilustrační foto.
Jablunkov stvrdil spolupráci s ukrajinským městem Tjačiv

„Sto milionů korun, které máme v první vlně pro program vyčleněny, stačí odhadem na tři až pět tisíc žádostí. Na základě zájmu, ale také podle kvality žádostí, které nám fyzicky přijdou, budeme uvažovat o přidání dalších peněz," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Žadatelé nejdříve odešlou žádost elektronicky a pak už stačí jen do pěti dnů doručit žádost a její přílohy osobně nebo poštou na kterékoli z třinácti krajských pracovišť SFŽP.

Pokud žadatel svou obec nenajdu v seznamu, který je k dispozici na webových stránkách programu Dešťovka, nemusí to ještě znamenat, že jeho obec do suchem postižené oblasti nespadá, ale že SFŽP od dané obce ještě neobdrželi vyjádření. „V takovém případě musí žadatel individuálně doložit naplnění kritérií stanoviskem obce nebo odkazem na webové stránky," doplnil ředitel SFŽP Petr Valdman.

Pro získání dotace na nádrž pro akumulaci vody jen na zálivku musí být naplněno alespoň jedno z kritérií. Peníze půjdou například tam, kde bylo v posledních třech letech zásobování vodou nutné zajistit cisternami nebo platil zákaz zalévání a napouštění bazénů. Dotace jsou určeny pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů. Nelze je využít na domy určené k rekreaci, někteří zahrádkáři tak prozatím mají smůlu.

Na plošné zákazy kropení zahrad vodou, které byly nuceny vyhlásit některé obce, doplatila loni podle zahrádkářů zejména zelenina, například košťáloviny, jako je květák, brokolice, ale i ředkvičky.

Nové arboretum ve Frýdku-Místku.
Město otevřelo nově vybudované arboretum