Toto není scéna z apokalyptického hororového filmu, ale realita, kterou zažili obyvatelé části domu na ulici 1. máje na místeckém sídlišti Riviera. Kalamitu způsobil přívalový déšť s krupobitím, který se v pondělí přehnal nad Frýdkem-Místkem. Majitelé bytů jsou přesvědčeni, že na záplavě mají hlavní díl dělníci, kteří tu právě opravují střechu. Stavební firma však situaci nevidí tak jednoznačně.

Horor

Obyvatelé domu právě procházejí několikaměsíčním revitalizačním martyriem spojeným s výměnou oken, výměnou výtahu, zateplením domu a opravou střechy. Jelikož se už opravy chýlí ke konci a práce probíhají víceméně jen zvenčí, dům už byl uklizen a chodba i byty čerstvě vymalovány. Teď se lidé do práce mohou pustit znovu.

„Bylo to skutečně jako v hororu. Při druhém blesku vypnula elektřina a bytem se nám z ničeho nic začaly valit proudy vody. Byla to neskutečná rychlost, nedalo se vůbec nic udělat,“ líčila hrůzostrašný zážitek obyvatelka domu z horního patra, kde byl proud zřejmě nejsilnější, Milena Ningrová. „Nejvíce vody se hrnulo stoupačkami, další prameny stékaly po žárovkách, futra dveří vypadaly jako vodopád. Snažili jsme se vodu chytat do nádob, ale moc to nepomáhalo, proud byl příliš silný,“ popisovala zkušenost obyvatelka.

Katastrofa

V celém domě samozřejmě okamžitě přestala fungovat elektřina, takže nejhorší následky podvečerního lijáku pak lidé až do noci likvidovali za svitu svíček a bazén ve sklepě pomohli odčerpat hasiči. „Bydlí tu rodina s malým miminkem i staří lidé nad osmdesát let,“ dodala obyvatelka. Teprve ráno si pak mohli důkladně prohlédnout škody: promočený nábytek i dřevěné obložení, zničené koberce, opadanou omítku a všude na stěnách mokré mapy. Na mokré elektrické zásuvky nikdo neměl odvahu ani sáhnout.

„Po schodech se valila voda tak, že to připomínalo řeku. Všude byla sloupaná omítka a strašný nepořádek. Celý den jenom uklízíme,“ pověděla čtyřiaosmdesátiletá obyvatelka bytu v jednom z nižších pater. „Měnili nám okna i výtah a nepořádku ze stavebních prací jsme si užívali několik měsíců. Teď už je ale aspoň zevnitř skoro všechno hotovo a všichni už jsme, včetně společných prostor, měli uklizeno a čerstvě vymalováno. Teď můžeme všechno dělat znovu. Omítky jsou navíc odmočené a oprýskané a všechno odlézá, takže stěny i stropy bude nutné oškrábat,“ krčila rameny další z obyvatelek Zdeňka Nogolová.

„Hned ráno se tu byli podívat lidé ze stavební firmy a všechno sepsali. Čekáme ještě návštěvu z pojišťovny,“ shodli se v úterý obyvatelé domu. „Pořád bylo hezky a slunečno a stavební firma prostě podcenila varování meteorologů, že se blíží přívalový déšť. Zasloužili by zavřít, ale stalo se, nic už s tím nenaděláme. Věřím, že aspoň budou slušní, zaplatí škody a postarají se o vymalování a úklid,“ krčila rameny další z obyvatelek, která ale nechtěla prozradit své jméno.

Pohroma?

Firma, která opravu střechy provádí, to ale zase tak jednoznačně nevidí. „Jestli si myslíte, že je to nějaká kalamita, tak se tedy velmi pletete. Proč se o tom vůbec snažíte psát, vůbec se o tom s vámi nehodlám bavit,“ zareagoval Josef Snášel, který vystupuje pod hlavičkou stavební firmy Stavby a střechy Frýdek-Místek. Nakonec ale přece jen sdělil: „Nikde není řečeno, že to způsobila naše firma, likvidátoři z pojišťovny prozatím celou věc prošetřují. Vyplavené byly i jiné domy, kde vůbec žádná oprava střechy neprobíhala. Šlo o živelnou pohromu, voda ze střechy neodtékala, protože se ucpal celý kanalizační řád, na místě to řešili hasiči i Ostravské vodovody a kanalizace. Stačí se zeptat pojišťovny, kolik v této lokalitě řešila podobných událostí. Někdo má ale potřebu útočit zrovna na nás, to je ale na velkém omylu,“ míní Josef Snášel.