„Návštěvník může vidět výstavu jablíček, ořechů, hrušek nebo třeba dýní. Máme tady keramické výrobky a medaře, kteří vysvětlí postup a zpracování medu a popíší život včel," řekl jeden z pořadatelů Jan Popek a doplnil, že vystaveny jsou i žákovské práce. Lidé mohou volit nejhezčí jablko a rozhodnout tak o vítězi patnáctého ročníku soutěže O fryčovické jablko roku.

Výstava nabízí také ukázku vypěstovaného česneku nebo paprik. „Zajímavý je například výběr tykví. Z jablek zde máme hlavně klasický sortiment, který se tady pěstuje. Novinky jsou hlavně u zahradníků, kteří šlechtí, zahrádkáři mají stromky už vysazené a pěstují, na co jsou zvyklí," řekl Otakar Štefek s tím, že z novějších odrůd je k vidění třeba Bohemia Gold.

Šlechtění je podle něj doménou velkých firem, které na to mají prostředky. Takto vypěstované odrůdy jsou poté chráněny licencí.

Podle vystavujících zahrádkářů se dlouhé sucho na úrodě podepsalo. „Také já tady mám nějaká jablka. Vybral jsem pět šest nejhezčích, ostatní jsou malá. Zahrádkáři tedy vybrali to nejhezčí, co měli, a chlubí se s tím," shrnul s úsměvem Otakar Štefek.

Zkušení a proškolení zahrádkáři lidem radí při výběru nejvhodnějších prostředků pro hnojení a ochranu rostlin.

Návštěvníci si domů mohou odnést skalničky, keramiku, okrasné rostliny nebo třeba med a medovinu. „Letošní sezona byla dosti úspěšná, i když začátek roku nebyl valný," řekl za včelaře Zdeněk Sojka s tím, že na jaře se rozšířila nemoc, která včelám škodí. „Ale těm, kteří ošetřovali včelstva pečlivěji, včely přežily. Nakonec měli třeba třicet nebo čtyřicet kilo medu," sdělil Zdeněk Sojka.

Jan Popek odhadl, že se na výstavu za čtyři dny přijde podívat asi sedm set lidí.