„Důvod je jasný, chci ušetřit. Proto převážně nakupuji v marketech, kde mají nižší ceny. Hodně sleduji reklamní letáky, ve kterých mě především zajímají základní potraviny. Chodím pravidelně do dvou marketů, které mám nejblíže. Měsíčně díky tomu ušetřím desítky korun. A co mě čeká v příštím roce? Bude se opět zdražovat, takže asi přestanu nakupovat úplně – a budu chodit za Kalouskem," snažila se s úsměvem odlehčit svou ekonomickou situaci Olga Š.

Sedmdesátiletý Miroslav Křenek z Frýdku-Místku do menších obchodů chodí jen pro pečivo. „Do večerky chodím pravidelně v ranních hodinách, na rohlíky a pro chleba. Jinak nakupuji v marketech, kde bývají díky různým akcím výrazně lepší ceny. Dá se tím poměrně dost ušetřit. Kdybych nebyl chudý penzista, bylo by mi to jedno, kde bych nakupoval. V mém případe to je ale taková žebračenka," okomentoval výši svého důchodu Miroslav Křenek.

Ve frýdecko-místeckých marketech pravidelně nakupuje i 85letý J. K.z Janovic. „Stále jezdím autem, takže jednou za týden uděláme s manželkou velký nákup ve městě. Pochodíme po obchodech a kupujeme všecko. U nás na vesnici je malý obchůdek, který má vyšší ceny a málo zboží. Tam nakupuju jen drobnosti, které momentálně nemám – třeba droždí. Nedovedu si představit, že bych chodil na nákupy jen na vesnici," pravil důchodce. I přes výdaje na benzin je přesvědčen o tom, že ušetří. „Kolik, to neodhadnu," připustil. Myslí si, že podobně postupují i jeho sousedé. „Ti, co ve městě pracují, si nakoupí v marketech hned cestou domů," míní.

Také dvaadvacetiletá žena z Místku, kterou Deník oslovil, měla jasno – na větší nákupy chodí do supermarketu, který má „pod barákem".

A co vy, čtenáři? Kde nejraději nakupujete? HLASUJTE V ANKETĚ!

Odhaduje, že za měsíc se dají ušetřit řádově stokoruny. „Já o tom moc nemám představu. To spíš můj manžel, on kouká na letáky a ví, jaké zboží je v akci. V dnešní době je to určitě důležité," prohlásila. Dodala, že jejímu partnerovi je třicet let, a myslí proto i na založení rodiny. A oba počítají s tím, že ceny v obchodech budou sledovat ještě podrobněji. „Zatím jsme dva. Ale v případě, že budeme mít dítě, je jasné, že porostou výdaje. Jen kvalitní plenky stojí čtyři sta až pět set korun," kroutila hlavou mladá žena.

Prodavačka v malém místecké večerce v Ostravské ulici potvrdila, že v obchůdku lidé dělají většinou nutné nákupy zboží, které zapomenou koupit v hypermarketech. „Ale jsou i lidé, kteří do marketů nechodí. Zrovna včera jsem se o tom bavila s jedním pánem," konstatovala 43letá prodavačka. „Já sama do marketů nechci chodit. Nemám na to čas. Vyhovují mi malé obchody," pravila. Tomu, že lidé ve velkých řetězcích mohou výrazně ušetřit, prý nevěří. „To bych neřekla. Není pravda, že tam je všechno levnější."