Velikonoční sbírka Adra letos proběhla už po osmé. Sbírka s názvem Pomáhat je radost probíhala po dva dny během uplynulého úterka a středy. „Lidé mohli přispět jakoukoli finanční částkou. Dárci, kteří podpořili sbírku alespoň třiceti korunami, získali symbolický dárek v podobě magnetky představující úsměv,“ vysvětlil vedoucí frýdecko-místeckého dobrovolnického centra Adra Michal Čančík. Jen ve Frýdku-Místku se do ulic se vydalo 230 studentů z devíti středních škol. „Studenti chodili ve dvojicích se zapečetěnou kasičkou, oslovovali kolemjdoucí a informovali je o probíhající sbírce,“ dodal Michal Čančík.

Studenti se v ulicích většinou setkávali s ochotou, ale mnohdy se museli potýkat i s negativními reakcemi. „Občas jsme se setkaly i s lidmi, kteří byli nepříjemní, stěžovali si, že nemají peníze, nebo že už přispívali,“ prozradila studentka zdravotní školy Veronika Bartlová. „Na druhou stranu spousta lidí do sbírky ochotně přispěla a byli rádi, že mohli pomoci dobré věci,“ dodala.

Ve Frýdku-Místku se studentům ve Velikonoční sbírce během pouhých dvou dnů podařilo vybrat 80 458 korun. Výtěžek sbírky v Třinci je 70 250 korun a v Ostravě studenti vybrali 94 373 korun. „Chtěli bychom velmi poděkovat všem dárcům, ale i zúčastněným, kteří pro tuto dobrou věc dobrovolně věnovali svůj volný čas,“ řekl Michal Čančík.

Výtěžek sbírky bude rozdělen mezi tři typy pomoci, které se Adra věnuje. Třetina peněz je určena pro dlouhodobé rozvojové projekty v zahraničí, třetina pro humanitární pomoc při mimořádných událostech a třetina bude použita na projekty v jednotlivých českých regionech. „Na Frýdecko-Místecku a Třinecku to bude konkrétně podpora rozvoje dobrovolnictví. V současné době organizujeme 22 dobrovolnických programů v nemocnicích, domovech seniorů, v Ústavu sociální péče Náš svět v Pržně a podobně,“ uvedl Michal Čančík. „Poptávka po dobrovolnících je skutečně velká a nemůžeme ji zcela uspokojit. Peníze ze sbírky pomohou k tomu, abychom mohli rozvíjet více takových programů. Dobrovolníci sice pracují bezplatně, ale potřebujeme peníze například na jejich školení, pojištění, cestovné a podobně,“ vysvětlil.