„Problém to je. Nemůžu ani říct, že by se situace zlepšila, spíše se potýkáme 
s problémy například na pískovištích, kde se exkrementy často vyskytují,“ řekl ředitel frýdecko-místeckých technických služeb Jaromír Kohut. Pracovníci pro úklid exkrementů využívají už řadu let speciální čtyřkolku s vysavačem. „Brázdíme křížem krážem město, hlavně dětská hřiště, parky, případně sídliště,“ doplnil šéf technických služeb s tím, že je těžké problém řešit, protože strážníci musejí hříšníky přistihnout „při činu“.

Problémy s nezodpovědnými pejskaři mají i v hutnickém městě. „I když se situace pomalu zlepšuje, najdou se nezodpovědní chovatelé, kteří hromádku po svých psech nechají na místě. Psí exkrementy na travnatých plochách veřejného prostranství jsou pak likvidovány v rámci pravidelné údržby trávníků,“ uvedla mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová. Upozornila, že pohyb psů a povinnost po nich uklízet upravuje obecně závazná vyhláška. Majitelé psů mají už několik let k dispozici sáčky na psí výkaly. Pokud řádně zaplatili za své zvíře poplatek, mohou si je zdarma vyzvednout na městském úřadu. K dispozici jsou také u odpadkových košů na stojanech, kterých je 
v Třinci podle Szlaurové 57. „Pejskaři je najdou především v sídlištní zástavbě, na náměstích, na promenádě 
v Jablunkovské, Palackého a Koperníkově ulici, v parku před gymnáziem a na dalších místech,“ řekla Szlaurová s tím, že sáčky jsou každý týden doplňovány.

O tom, že psi nejsou jenom radost, svědčí každoroční statisícové výdaje městských rozpočtů.

Peníze jdou jak na úklid psích exkrementů, tak na sáčky nebo odchyt a „ubytování" toulavých psů v útulcích.

Z frýdecko-místeckého rozpočtu putovalo minulý rok na zakoupení sáčků na exkrementy sto tisíc korun. Přestože město není provozovatelem útulku, jeho loňská činnost vyšla rozpočet na více než 1,7 milionu korun. „Město má uzavřenou smlouvu s Evou Vinklárkovou, která je provozovatelkou útulku pro psy v Sedlištích. Na základě této smlouvy a jejích následných dodatků hradíme paní Vinklárkové komplexní zajištění ustájení toulavých a opuštěných psů odchycených Městskou policií Frýdek-Místek, včetně jejich veterinárního vyšetření a ošetření," řekla včera Jana Matějíková. Na druhou stranu rozpočet loni obohatila částka 2,154 milionu korun, kterou za své čtyřnohé mazlíčky majitelé zaplatili.

V hutnickém městě, kde je podle Šárky Szlaurové aktuálně přihlášeno 3245 psů, vyberou na poplatcích zhruba 890 tisíc korun za rok. Výdaje jsou výrazně nižší. „V souvislosti se psy město za rok

rok 2015 vynaložilo zhruba 175 tisíc korun, a to především na pořízení stojanů a sáčků na psí exkrementy a na provoz Městského útulku pro psy v Třinci, který slouží zejména k péči o nalezené, předané a odebrané psy," doplnila mluvčí třinecké radnice Šárka Szlaurová.