„Scházíme se rok co rok, abychom uctili památku padlých 966 vojáků a 75 důstojníků Sovětské armády, jejichž ostatky byly svezeny na centrální hřbitov ve Frýdku z tehdejších okresů Český Těšín, Fryštát, Nový Jičín a Frýdek-Místek. Položenými květinami si připomínáme nejen je, ale i všechny další oběti druhé světové války, mezi nimi i 44 občanů padlých při osvobozování Frýdku-Místku a blízkého okolí,“ připomenul náměstek primátorky města Petr Cvik (ČSSD).

„Symbolickou květinu by měli u této příležitosti dostat všichni, kteří byli v pohnutých letech nuceně nasazeni, kteří prošli koncentračními tábory, zažili pochod smrti, kteří se po prožitých útrapách s podlomeným zdravím vrátili, ale z nichž samozřejmě již dnes mnoho není mezi námi,“ řekl ve svém projevu Petr Cvik.

„Na hřbitově promluvil také zástupce Svazu bojovníků za svobodu a České obce legionářské plukovník Václav Petras, který si posteskl nad tím, že se v dnešní době vlastenectví nenosí a když, tak maximálně v souvislosti se sportovními týmy. Varoval také před šířením neonacistických myšlenek,“ shrnula průběh pietního aktu mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.