Své zaměstnance, pacienty, ale hlavně veřejnost bude ve středu 5. května od 7 do 10 hodin v přízemí nemocnice informovat o důležitosti dodržování správné hygieny rukou. Obdobné akce se 5. května zúčastní víc jak 10 tisíc nemocnic na celém světě.

Ministerstvo zdravotnictví odhadlo, že v kterémkoliv okamžiku trpí víc než 1,4 milionu lidí na celém světě nákazami získanými v nemocnici. „Cílem akce je vysvětlovat zdravým lidem, pacientům i zdravotníkům, že správné mytí rukou zabrání přenosu například žloutenky a průjmu, nevyjímaje každoročních cestovatelských průjmů, které zažívají mnozí z nás třeba při zahraniční dovolené,“ vysvětluje Simona Szusciková s tím, že dodržování doporučených opatření v oblasti hygieny rukou má své nezastupitelné místo právě v oblasti zabránění vzniku a šíření nemocničních infekcí, které jsou zvláště v kombinaci se závažnými chorobami, které v naší nemocnici léčíme, vysoce rizikovou komplikací.

Středeční akce je určena pro veřejnost, pacienty i zdravotníky. U výtahu v přízemí (ambulantní části) nemocnice bude umístěn propagační stánek firmy, která se specializuje na výrobu dezinfekčních prostředků. Její zaměstnanci společně se všeobecnými sestrami budou rozdávat letáky a odpovídat na dotazy všech kolemjdoucích.

„Při příležitosti Dne hygieny rukou bude v naší nemocnici probíhat nejen praktický nácvik správné hygieny, ale také kontrola správné dezinfekce rukou pod UV lampou. Zájemcům poradíme jaký způsob správného mytí zvolit, aby měli skutečně čisté ruce a jak provádět správně dezinfekci,“ doplnila Szusciková s tím, že ačkoliv nám mytí rukou připadá jako rutinní záležitost, je třeba tomuto tématu věnovat velkou pozornost.

Cesty přenosu nemocničních infekcí jsou pestré a uskutečňují se mnoha způsoby. Zdrojem nákazy může být personál, pacient nebo návštěvy. „Přibližně 30 procent infekcí může být příznivě ovlivněno prevencí. Zejména zdravotníci by měli dodržovat pět momentů pro správnou hygienu rukou a dezinfikovat si ruce před každým kontaktem s pacientem, před aseptickým výkonem, po expozici tělesnými tekutinami pacienta, po kontaktu a ošetření pacienta i po kontaktu s okolím pacienta, například při ošetření na nemocničním lůžku,“ uzavřela Szusciková.