Na Olešné se přitom připravuje odtěžení sedimentů ze dna, a tak jediným místem ve volné přírodě ve frýdecko-místeckém regionu, kde mohou jít plavci bez obav do vody, je Žermanická přehrada. Podle hygieniků je nádrž dlouhodobě vhodná ke koupání v Dolních Domaslavicích, Lučině i Soběšovicích, což potvrdily i vzorky odebrané ve třetím červencovém týdnu.

SINIC JE PŘÍLIŠ

„Zhoršení kvality vody bylo zaznamenáno na koupacích místech Baška a Brušperk. Laboratorní analýzou byly ve vodě zjištěny sinice v množství, které může u některých vnímavých jedinců vyvolat zdravotní potíže," uvedla krajská hygienička Helena Šebáková s tím, že do této skupiny patří malé děti, těhotné ženy, alergici a osoby s oslabeným imunitním systémem.

„Z uvedeného důvodu se koupajícím po koupání doporučuje osprchovat, nejlépe v pitné vodě. Koupání v nádrži Brušperk je navíc nutné nadále považovat za rizikové s ohledem na potvrzenou přítomnost cerkárií ve vodě v loňské koupací sezóně," doplnila Helena Šebáková.

Přehrada v Bašce si na nezájem lidí nemůže stěžovat. Včera se zde pohybovalo poměrně dost lidí, přímo u přehrady byla na pláži řada návštěvníků s dekami.

Robert Foldyna, jehož redakce u nádrže oslovila, naznačil, že kvalitu vody nijak neřeší.

„Jezdím sem každé léto a rok co rok tu je méně lidí. Letos to je ale asi zapříčiněno i tím horším počasím, hlavně minulý týden. Jestli chodím do vody? Samozřejmě. Je to prostě normální přehradní voda," tvrdil Foldyna.

„Já jsem tady hlavně kvůli tomu pocitu, že jsem u vody, ale že bych se ráda koupala, to zase ne," pravila návštěvnice Jana Vojtková. Jedním dechem však dodala, že strach ze znečištěné vody nemá. „Ne, to mi nedělá problém. Voda se mi dokonce zdá čistší než minulý víkend. Bylo tady méně vody a ten břeh byl takový bahnitý, jak tu děti cákaly," poznamenala. „S přítelem máme na Bašku příjemné vzpomínky, takže se nám tady líbí. Navíc se neplatí žádné nehorázné vstupné jako v aquaparcích," míní.

ADAM KAHÁNEK