Nejinak tomu bylo i o víkendu, kde v sobotu tři hodiny po poledni začala akce s názvem Lidé lidem v Beskydech spojena s Vatrou přátelství.

Nádherné počasí tu přilákalo obrovské množství lidí, kteří mohli shlédnout velmi zajímavý program, který připravili starostové zmíněných obcí. Starosta slovenské obce Klokočov Luboš Stríž ještě před akcí řekl: „Mám zato, že dnešní krásné počasí a připravený program se bude všem, kteří tady zavítají, zamlouvat. Na své si přijdou jak děti tak dospělí a věřím, že se budou stejně skvěle bavit jako v minulých letech.“

O malé děti se v úvodu odpoledne se zábavnými soutěžemi postaral už tradičně Zdeněk Stříž, který děti za jejich snahu odměňoval malými dárky a rovněž následný program se musel líbit. Mezi vystupujícími se předvedli například mažoretky z Janovic a Pržna, pěvecký soubor žen s heligonkáři z Klokočova, skupina rytířů v programu Středověký královský dvůr, do kterého zapojili i děti, nebo také devítiletá harmonikářka Katka Kubačáková se svým dědečkem Štefanem, která za své vystoupení sklidila velký potlesk, stejně jako třeba v Polsku či Maďarsku. Zazněly i fujary z Dlhé Lúky u Vrútek v podání Jozefa Markoviče a jeho přátel.

V bohaté nabídce občerstvení nechyběl kotlíkový guláš, uzené klobásy, pečené vepřové koleno, korbačiky, uzené ovčí sýry, pivo a další dobroty.

„Spolu s manželkou Věrkou tady už chodíme řadu let. Nedaleko odtud mám chalupu a po rallye veteránů, která tady v Klokočově byla nedávno, si toto odpoledne a večer nikdy nenecháme ujít. Dnes jsem snad nejvíce obdivoval tu malou slečnu, která hrála na harmoniku a zpívala společně se svým dědou, bylo to velmi dojemné a už se těším na zapálení táboráku a tombolu. Snad bude i štěstíčko,“ řekl Jan Kostka z Frýdku-Místku.

A právě zmíněný táborový oheň, před kterým se losovala bohatá tombola a následně zazněly hymny Slovenské a České republiky, udělal závěrečnou tečku.

FRANTIŠEK MAMULA