„U nás? Pochybuju. U nás na patře se nedomluví ani na úklidu,“ pravila žena, která bydlí v takzvaném domě hrůzy u třineckého kina Kosmos. Jméno sdělit nechtěla. Ani další nájemnice, která žije v bytě na ulici 17. listopadu, prý v dohodu svých sousedů příliš nevěří. „Nebude se dělat nic,“ myslí si dvaapadesátiletá žena.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Mladík ze stejné ulice to vidí podobně. „Všichni si stěžují, že mají byty v havarijním stavu. Ale když se mají na něčem shodnout, podepíše to jen sedm lidí z padesáti,“ naznačil. Podle něj se lidé možná „vzpamatují“ po poslední schůzi OSBT.

Podle právníka, který se sdružením spolupracuje, mají nájemníci poslední šanci něco změnit. "Pak už se s vámi nebude nikdo bavit," říká. - více ZDE

Tvrdí, že hromadné žaloby nejsou drahé. Šéf OSBT Roman Bujok zůstává optimistou. Je přesvědčen o tom, že lidé se nakonec domluví. „Vždycky se dá hodně věcí udělat. Jen se musí chtít, chce to úsilí, píli, vytrvalost. A vysvětlování od píky. Nic víc,“ prohlásil Bujok.

Firmě CPI Byty v hutnickém městě patří více než čtyři tisíce bytových jednotek. Její mluvčí Michaela Winklerová říká, že společnost nemůže v této fázi na informace o případných hromadných žalobách nájemníků reagovat.

Šedesátiletý Alexander Janík žije od roku 1981 v ulici kapitána Nálepky. Žádné větší opravy zde nikdy nezaznamenal. „Jsem nasr… Je to v centru, ale balkony jsou škaredé a okna dřevěné. Je třeba je vyměnit,“ pravil. K žalobám poznamenal, že jde o 10 vchodů po 14 bytech, takže je to „běh na dlouhou trať“.

Ve stejné ulici žije 62letý Ján Vaculík. I on vlastníka domu kritizuje, o hromadných žalobách ale dosud ani neslyšel.