V třineckém útulku bývá obvykle do deseti zvířat, po silvestrovských oslavách jich bylo i patnáct. „Přijali jsme kolem šesti pejsků. Byla mezi nimi i štěňátka, což byl možná takzvaný nevhodný vánoční dárek, ale určitě víc jich bylo zatoulaných. Je to tak každý rok: jak začnou střílet, počet psů narůstá," řekla redakci vedoucí psího útulku Anna Adamiecová s tím, že jedno pětiměsíční štěně je stále v útulku.

„Měli jsme tady i basetku, která je slepá. Pravděpodobně ji někdo odcizil, ale rozmyslel si to a v době, kdy tu nikdo nebyl, ji přivezl k nám a nechal volně pobíhat. Je to lovecky vedená fena, vydala se na cestu a málem ji přejelo auto. Naštěstí to dobře dopadlo – dva dny po přijetí se ozvala paní z Vojkovic, která ji postrádala, a nechápala, jak se dostala do Třince," popsala Anna Adamiecová s tím, že stále eviduje tři ztracené psy.

„Lidé k nám volají. Někdy dokonce i z Polska, protože jsme u hranic," poznamenala. Podle ní bylo na přelomu roku ve městě ztracených psů víc, některé ale převezli městští strážníci přímo k majitelům. „Přes svátky to byl i jeden boxer. Měl známku, a tak z evidence zjistili, komu patří. S městskou policií je výborná spolupráce. Když to jde, sami psa dopraví majiteli," zopakovala Adamiecová. Nyní je v útulku osm zvířat, mezi nimi je od 2. ledna kocour, jehož našli v Kojkovicích. „Pravděpodobně to mělo souvislost se Silvestrem. Někdo ho hodil do zahrady přes plot staršímu pánovi, který nám ho přivezl," líčila vedoucí třineckého psího útulku.

Psi na přelomu roku zaplnili rovněž útulek v Sedlištích. „Nedá se říci, že by to byla nějaká invaze, ale mezi svátky tu bylo narváno. Prosinec byl ale určitě štědrý na sponzory – lidé chodili a dávali krmivo, obrovská kvanta. Těsně před Vánoci si někteří brali psy i domů. Zželelo se jim, že musí být o svátcích tady," shrnula spolumajitelka útulku Eva Vinklárková. Útulek přijal během pár dnů bezpočet telefonátů od lidí, kterým se ztratil pes, a kontakty se pak předávaly dál, aby se mohli spojit lidé i z různých částí regionu.

Našli ho v Krásné

„Je pravda, že po Novém roce spousta majitelů hledala své psy – a spousta lidí je i našla. Těch telefonátů bylo patnáct až dvacet určitě, vážně toho bylo hodně. Volali i z Frýdlantu. Stalo se, že někdo z Ostravice ztratil psa a ten se dohledal v Krásné," naznačila. „My jsme ty kontakty předávali, aniž by pejsci museli být v útulku. Dá se říct, že jsme jim tímto pomohli, protože jinak by se ti majitelé nenašli," usmála se Eva Vinklárková.