Topná sezona je v plném proudu. Ten, kdo nestihl zásadní úpravy a opravy topných systémů, toho už moc nenadělá.

Ceny plynu i elektřiny rok od roku stoupají a s nimi rostou i účty za teplo. Spolu s účty roste také počet lidí, kteří se právě z tohoto důvodu vrací k topení pevnými palivy.

Uhlí jde na odbyt

Deníku to včera potvrdila pracovnice jednoho z uhelných skladů v regionu. „Zájem o tuhá paliva je velký, dá se říct, že oproti minulým rokům stoupá. Uhlí nakupují průběžně, někteří se zásobují už na jaře. Záleží na tom, jak se pohybují ceny," sdělila telefonicky žena. Cena černého uhlí se většinou pohybuje od pěti set korun, uhlí hnědé pak od 270 korun za metrák.

Zdatnější mohou vyrazit do lesa

Další možností, kterak si v zimě vyhřát své domovy, je topení dřevem. Zcela nejlevnější variantou je takzvaný samosběr, kdy po sepsání smlouvy spolu s revírníkem dané oblasti si stačí namasírovat svaly a vyrazit do lesa.

Za pár stovek si pak z něj můžete odvézt označené dřeviny. Je nutné počítat s tím, že si je ovšem musí naložit, odvézt, nařezat a při větších průměrech i naštípat každý sám. I na takovou těžbu jsou však omezené kvóty.

„To je marné. Teplo musí v domě být. My jsme například vloni vyměnili okna a při té příležitosti jsme si také na radiátory pořídili regulační ventily," prozradila čtyřiapadesátiletá Anna B. ze Sedlišť.