Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Krmelíně průmyslové haly nechtějí

Nemalá část obyvatel Krmelína může slavit dílčí úspěch. Krajský úřad rozhodl, že záměr stavby provozní a skladovací haly, kterou plánovala soukromá firma postavit u silnice I/58 na severním okraji obce nedaleko Ostravy, bude dále posuzován podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. To je pro stavbaře značná překážka.

1.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Žádost investora hodlajícího stavět v těsné blízkosti rodinných domů svou halu zamítli krmelínští zastupitelé v březnu. Při dalším zasedání navíc jednohlasně odhlasovali, že chtějí, aby se na záměr vztahovala takzvaná velká EIA, tedy kompletní posudek o vlivu stavby na životní prostředí. Podle obce by totiž kvalita života místních obyvatel kvůli záměru utrpěla. „Obec Krmelín je přesvědčena, že oznámení záměru je nedostatečné a je třeba zpracovat dokumentaci. Především požaduje předložení rozptylové studie a řádnou identifikaci všech potenciálních rizik spojených s případnou realizací a provozem záměru," stojí ve vyjádření obce, které směřovalo ke krajskému úřadu. Přípravu a realizaci záměru je podle obce možné zahájit pouze v případě přímého napojení na silnici I/58 a realizaci navazující infrastruktury.

Provozní hala měla být dvoupodlažní, v prvním nadzemním podlaží se počítalo s dílnami a provozními prostory pro opravu a renovaci dveří, zárubní, schodišť, stropních podhledů nebo také s dílnou se skladem dřevotřísky. O patro výš mělo být situováno administrativní zázemí. Skladovací hala je určena pro skladování kontaktních čoček v papírových krabicích a roztoky na čočky v papírových krabicích.

V řízení se angažoval i spolek Náš Krmelín, který rozhodnutí krajského úřadu přivítal. „Celé řízení je rovněž výrazným signálem pro ostatní potenciální investory, že v Krmelíně žádné průmyslové haly nechceme, a že jsme připraveni využít všech legálních možností, jak proti výstavbě bojovat," uvedli zástupci spolku. Spolek argumentoval například tím, že hluková studie neřeší zvýšení hluku na místních komunikacích i obavou ze zvýšené prašnosti a emisí výfukových plynů v obytné zóně kvůli předpokládanému vykácení a prořezání zeleně podél hlavní silnice.

Krajský úřad jejich výtky zohlednil, byť Krajská hygienická stanice, Česká inspekce životního prostředí ani odbor životního prostředí a zemědělství frýdecko-místeckého magistrátu velký posudek nepožadovali.

Nejde přitom o jedinou průmyslovou stavbu u silnice I/58, o které se v Krmelíně živě diskutuje. V prostoru mezi fotovoltaickými elektrárnami usiluje v souladu s územním plánem obce jiná firma o výstavbu tří výrobních a skladovacích hal, v původně předložené variantě šlo o haly v celkové rozloze devět tisíc metrů čtverečních vysoké devět metrů. Zastupitelstvo na základě výsledků ankety mezi obyvateli, která se konala při loňských krajských volbách, oddálilo možnost podání žádosti o územní rozhodnutí tím, že neumožnilo vjezd na předmětné pozemky ze silnice 1/58. Místní lidé dokonce loni podepisovali petici proti industrializaci Krmelína. Celkem se podařilo nasbírat více než 700 podpisů.

Autor: Lukáš Morys

1.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Fotbalový pažit v Řepištích je na sobotní televizní utkání připraven.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Policisté rozpletli případ, kdy řidič ujel od těžké nehody

Vážnou nehodu, která skončila nárazem vozidla do vzrostlého stromu, vyšetřují frýdecko-místečtí policisté. Událost se odehrála v září u hřbitova ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení