Co se děje s vodou před tím, než vyteče z kohoutků v domácnostech? Odpověď na tuto otázku se dozvěděli lidé, kteří si v sobotu prohlédli Úpravnu vody Nová Ves u Frýdlantu nad Ostravicí. Ta se u příležitosti Světového dne vody, jenž připadá na úterý, otevřela veřejnosti.

Do místa, které provozuje společnost Severomoravských vodovodů a kanalizací, proudí voda z přehrady Šance. Úpravna může „vyrobit" až 2200 litrů vody za vteřinu, která pak putuje do téměř šedesáti měst a obcí na Frýdecko-Místecku, ale i Karvinsku nebo třeba Novojičínsku. Další lokality v kraji, které jsou součástí Ostravského oblastního vodovodu (OOV), zásobuje voda z úpraven ve Vyšních Lhotách a v Podhradí.

Systém OOV je gravitační. To znamená, že většinou bez pomocí čerpadel se voda dostane z přehrad přes úpravny a vodojemy až do kohoutků.

„To s sebou nese další výhodu – systém je propojen. Jsme schopní vodu distribuovat mezi jednotlivými zdroji, takový systém v republice v podstatě nemá podobu," uvedl ředitel OOV Jiří Komínek.

Třeba kvůli dlouhému suchu minulých měsíců museli odběr z Šancí omezit na polovinu a tekutinu přečerpávat z úpravny v Podhradí.

Účastníci prohlídky viděli proces úpravy vody za běžného provozu, kdy filtry protékalo asi 800 litrů za vteřinu.

Voda z nádrže Šance je podle Komínka velmi kvalitní, proto není nutné přidávat velké množství vstupních chemikálií, jako je třeba síran hlinitý.

S kontrolou vody pomáhají také ryby

„Je to asi množství kostky cukru na jeden kubík. Síran vytvoří vločky a zachytí na sebe nečistoty," řekl Vítězslav Höger, vedoucí úpravny vody.

Poté tekutina protéká přes pískové rychlofiltry, kde se síran s nečistotami odfiltruje. Aby se na filtrech nemnožily bakterie, do surové vody se přidává chlor a oxid chloričitý. Upravená tekutina je poté obohacena o vápennou vodu, která zvýší PH, plynný chlor a oxid chloričitý.

Následuje řada kontrol před tím, než se voda dostane potrubím k lidem. Některé zúčastněné překvapilo, že kvalitu vody nesledují jen přístroje nebo pracovníci v laboratořích. Úpravna spoléhá i na přírodu. Malá část vody, která přitéká, proudí do akvária se pstruhy a siveny.

„Pokud by ve vodě byly ropné nebo toxické látky, svou aktivitou by nás upozornili," popsal návštěvníkům Vítězslav Höger s tím, že pokud se tak stane, pracovníci úpravnu zastaví a zjišťují, kde je problém.

Úpravnu v Nové Vsi přijela z Ostravy navštívit například sedmdesátiletá J. Randýsková.

„Líbilo se mi to. Dozvěděla jsem se spoustu věcí, vůbec jsem netušila, jak je Ostrava tou vodou propojená, že nejsme odkázaní jen na jednu nádrž. Překvapující bylo také množství vody, které úpravnou za vteřinu proteče," řekla žena.

Asi 120 návštěvníků exkurze sledovali i ukázku, jak se trasuje potrubí a lokalizují poruchy vodovodní síti.

Kromě úpravny v Nové Vsi si lidé mohli prohlédnout čistírny odpadních vod ve Sviadnově, Opavě, Novém Jičíně a Karviné.