Dnes už Sitková patří k těm, kteří žádají, aby se osada stala součástí malé obce. Jinými slovy: už nechce žít v Jablunkově. Stejný názor má přitom drtivá většina tamních obyvatel. Co je k tomu vede? „Za dvacet let se tady nehnulo prstem,“ říká bez obalu Sitková.

Místním se nelíbí, že město v osadě prakticky neinvestuje. A podle toho to taky vypadá. „Je pravda, že to má dlouhé trvání. Sliby a skutek jsou něco úplně jiného. Oni slibují už strašně dlouho, ale skutek není vidět. Všichni tady říkají, že máme blíž k Bocanovicím,“ konstatovala.

Od lidí ví, že myšlenky na odtržení od šestitisícového města se objevily už krátce po revoluci. Petic prý bylo několik, ale nikdy to nedošlo tak daleko, že by o změně hranic města měli hlasovat jablunkovští zastupitelé.

Současný tlak je ale tak silný, že se k tomu schyluje. „Rada změnu katastrálního území nedoporučila. A na zastupitelstvu, které následovalo, jsme tento bod přerušili. Chceme se s nimi ještě setkat,“ řekl Deníku jablunkovský místostarosta Petr Gawlas. Před pár dny nespokojení lidé předali radnici 13 požadavků. Chtějí třeba opravy cest, nové veřejné osvětlení, kanalizaci či vybudování protihlukové stěny na obchvatu. Podle Gawlase je polovina věcí „realizovatelná“.

Bocanovičtí už žádost podpořili, čekají, že město změnu hranic schválí

Radnice doufá, že tím situaci uklidní. Jenže Sitková je přesvědčena o tom, že její sousedé už neustoupí. „I s dětmi nás tady žije zhruba 180. Deset lidí by chtělo zůstat pod Jablunkovem, vlastně jen tři baráky jsou proti. Zbytek chce k Bocanovicím, máme podpisy sto dvaceti dospělých. Veškerá trpělivost je pryč, sliby už nezaberou,“ myslí si žena. Dodává, že proběhnout mají dvě schůzky. „Kdy budou, to nevíme. To musí říct Jablunkov. Lidi jsou ale připraveni a určitě přijdou.“

Bocanovický starosta Martin Paduch v pátek redakci řekl, že připojení osady obec bere za téměř hotovou věc. Dokonce v lokalitě Černé předběžně počítá s investicemi do cest a osvětlení. „My už jsme jejich žádost podpořili. Prakticky se jedná o to, že z padesáti domů jich čtyřicet osm podepsalo, že chce k Bocanovicím. Nic proti Jablunkovu, ale pokud se chce 96 procent občanů oddělit, tak si myslím, že Jablunkov by je pustit měl,“ prohlásil. „Mají to k nám blíž, jsou prakticky v našem centru. K našemu obecnímu úřadu to mají několik stovek metrů, na úřady do Jablunkova to jsou řádově kilometry. Je to tak dáno historicky. Když někde dojíždějí, vysvětlují, že nejsou z Bocanovic, ale z periferie Jablunkova. To jako vážně. Ale hlavně mají pocit, že se pro ně dvacet let nic neudělalo. My jim chceme pomoci,“ uvedl Paduch.

Zásadní je však podle něj to, aby město změnu odhlasovalo. „My jsme ochotni vykoupit od Jablunkova pozemky a majetek, který na území osady Černé má,“ pravil starosta.