Sbírku každoročně pořádá Liga proti rakovině. Letošní 13. ročník byl zaměřen na prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku, odborně kolorektálního karcinomu. Symbolem sbírky byl, stejně jako ostatní roky, žlutý květ měsíčku lékařského, letos opatřeného hnědou stužkou. „Lidé mohli do sbírky přispět tím, že si koupili tento kvítek měsíčku lékařského. V ulicích města jej za dvacet korun nabízely dvojice dobrovolníků. Dárci ke kvítku obdrželi také letáček s informacemi k letošnímu tématu sbírky,“ vysvětlila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

„Do sbírky jsme se zapojily už i před rokem a letos jsme s kasičkou vyrazily podruhé,“ pověděly sedmnáctiletá Simona Páclová a šestnáctiletá Adéla Kabátová z frýdecko-místecké střední průmyslové školy. „Z naší školy se do sbírky zapojilo šest dvojic,“ dodaly dobrovolnice. Dvě hodny po začátku sbírky už měly prodány skoro všechny ze 150 žlutých kvítků. „Někteří lidé za námi přicházejí sami, že chtějí přispět. Většina těch, které jsme oslovily, byli milí a příjemní a většinou si také žlutý kvítek za dvacetikorunu koupili – tedy pokud už jeden neměli,“ konstatovaly dívky. „Setkaly jsme se ale i s názorem, že kdyby si například poslanci v parlamentu snížili plat a zbytečně nerozhazovali, zbylo by i na prevenci proti rakovině a nemuseli by se na ni skládat lidé. Nepříjemných osob jsme ale moc nepotkaly, bylo jich asi tak do deseti,“ podotkla děvčata. „Lidé sbírku znají, jsou dobře informováni a přesně vědí, o co jde. S tím, že by ji někdo neznal, jsme se nesetkaly ani jednou,“ řekly dívky.

„Do této sbírky na prevenci rakoviny přispíváme každý rok, pokud se s dobrovolníky náhodou nemineme. Těch dvacet nebo čtyřicet korun dáme rádi, je to přece na dobrou věc. Snažíme se přispívat i do jiných charitativních sbírek, jako je například Tříkrálová sbírka, snažíme se pomáhat nevidomým a podobně,“ usmívali se Marie a Václav Vaněčkovi ze Sviadnova.

Lize proti rakovině, která sbírku pořádá, jde především o preventivní působení. Širokou veřejnost seznamuje s možnostmi prevence proti rakovině prostřednictvím letáků. Za výtěžek sbírky pak chce získat prostředky na nádorovou prevenci, na zlepšení kvality života onkologických pacientů a podporu onkologického výzkumu. Minulý rok se v rámci celostátní veřejné sbírky Český den proti rakovině podařilo vybrat přes 14,5 milionu korun.