Ani letos se nejspíš úředníci nevyhnou rapidnímu nárůstu počtu lidí, kteří budou před dovolenou na poslední chvíli žádat o nový pas.

„V roce 2017 bylo podáno celkem 4 156 žádostí o vydání cestovního dokladu. V loňském roce, tak jako každý rok, hodně občanů čekalo s žádostí o vydání cestovního dokladu na poslední chvíli, a proto byl v sezóně na úseku cestovního dokladů velký nápor. Proto jsme doporučovali, a letos to znovu připomínáme, možnost využít rezervační systém na stránkách města. Na webu města www.trinecko.cz v sekci rezervační systém, případně vyřídit si cestovní doklad v předstihu,“ řekla mluvčí Třince Šárka Szlaurová.

V Třinci bylo od začátku roku 2018 do 28.února bylo podáno celkem 655 žádostí o vydání cestovního dokladu. Podrobné informace k vydání cestovního pasu jsou uveřejněny na stránkách města Třince v odkazu Životní situace – odbor vnitřních věcí.

Za vydání cestovního pasu v běžné lhůtě 30 dnů zaplatí žadatel starší 15 let 600 korun, pro mladší 15 let stojí vydání pasu ve stejné časové lhůtě 100 korun. Pokud bude chtít zájemce starší 15 let vydat cestovní pas ve zkrácené lhůtě 6 pracovních dnů zaplatí 4 tisíce korun, pro mladší 15 let vyjde vydání pasu ve zkrácené lhůtě na 2 tisíce korun.

Také ve Frýdku-Místku odkládají lidé žádost o vydání nového pasu na poslední chvíli.

„Čas letních dovolených se blíží. Před cestou do zahraničí doporučujeme kontrolu doby platnosti cestovního dokladu, případně občanského průkazu, a upozorňujeme, že i děti musí mít při vycestování mimo Českou republiku vlastní cestovní doklad. Do států Evropské unie, ale také do Norska, Lichtenštějnska, Švýcarska, Islandu, Albánie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Gruzie, Makedonie, Moldavska a Srbska lze cestovat na občanský průkaz, a to i děti,“ upozornila mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

Žádosti o vydání občanských průkazů a cestovních pasů přijímají úředníci v budově magistrátu na ulici Palackého v Místku, a to v pondělí a středu od 8 do 11.30 a od 12.15 do 17 hodin a ve čtvrtek od 8 do 11.30 a od 12.15 do 15 hodin.

„V loňském roce v období od května do srpna čekali lidé na přepážce v souvislosti s podáním žádosti nebo převzetím hotového cestovního pasu i několik hodin,“ dodala Matějíková.