„Zájem o sebeobranné prostředky stoupá v souvislosti s uprchlickou krizí, a to v celé Evropě. To vám řekne každý, nejen prodejci, ale hlavně výrobci to hodně pocítili," řekl Deníku Jakub Rotter, jednatel třinecké prodejny Colosus.cz, která prostředky k sebeobraně nabízí. Problém podle něj je, že roste prodej „ostrých zbraní". „Používat ostrou zbraň na sebeobranu není dvakrát rozumné," komentoval Rotter.

Z policejních statistik je patrné, že ve frýdecko-mís-teckém okrese letos strmě vzrostl zájem o zbrojní průkazy. Od začátku roku do včerejšího dne bylo vydáno 135 průkazů. Loni za stejné období jich přitom bylo pouze 40. Narostl také počet zájemců o průkaz letos bylo za skoro pět měsíců ke zkoušce odborné způsobilosti přihlášeno 184 lidí, minulý rok 67.

„Nárůst počtu zbrojních průkazů určitě je, ale neznamená to, že všichni, kdo jej vlastní, mají zbraň. Oni si ho udělají, chodí střílet, ale nemusí si kupovat zbraně. Vesměs lidé, kteří si průkaz udělají, k tomu přistupují zodpovědně," řekl majitel regionální prodejny se střelnými zbraněmi, který si nepřál zveřejnit své jméno ani název firmy. Nárůst počtu prodaných zbraní za obchod potvrdil. Upozornil ale, že nejde o „enormní" záležitost. Nejčastěji se podle něj prodávají pistole.

Například šestadvacetiletý Petr Adamec z Frýdku-Míst-ku dosud neuvažoval, že by rozšířil řady těch, kteří si zbrojní průkaz už vyřídili. „Situace v našem regionu zatím není tak vyhrocená, takže jsem o tom zatím nepřemýšlel. Je mi jasné, že současné ozbrojování ve společnosti má souvislost s migrační vlnou. Ani já jsem nebyl nadšeý tímo, když se loni ve Vyšních Lhotách otevřel tábor pro nelegální cizince. Nic s tím ale nenadělám," posteskl si Petr Adamec.

Větší obavy lidí v Česku dokazuje šetření Centra pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR. Loni v prosinci patřily mezi nejčastější obavy lidí otázky spojené s migrační krizí, terorismem nebo válkou, v roce 2010 přitom dotázaní tyto obavy zmiňovali minimálně či vůbec. Na druhé straně mírně stoupl pocit bezpečí Čechů. Výzkumníci si tento paradox vysvětlují tím, že v Česku zatím žádný teroristický útok nebyl a že země výrazný příliv migrantů nezažila.

V regionu může být strach související s migrační krizí umocněn právě detenčním zařízením, které od minulého roku funguje ve Vyšních Lhotách. Na konci prosince navíc odtamtud uprchli tři cizinci.