Výstava, která se uskutečnila venku mezi domy, měla přinést i diskusi mezi všemi sousedy o finální podobě sídliště. Akci pojali Spořilovští ve velkém. Přichystali stánky s občerstvením, videoprezentaci, zajistili ozvučení a pozvali i primátora.

„Všechno děláme v podstatě ze tří důvodů. Zaprvé, abychom to tady měli hezčí. Dále proto, abychom začali víc žít jako sousedská komunita. A třetí důvod je ten, že společným postupem můžeme dosáhnout i nějakých úspor," řekl Deníku šéf sdružení Spořilov Ondřej Heřman.

Sídliště prý bývají anonymní a tamní sousedské vztahy chladné. Na místeckém sídlišti u řeky Ostravice to ovšem už nějaký čas neplatí. Místní obyvatelé se scházejí na plácku mezi domy, diskutují, pijí spolu kafe, svařák, jejich děti se dobře znají. A protože chtěli udělat víc, založili občanské sdružení. Ondřej Heřman odkazuje na zkušenosti ze zahraničí, kde se lidé setkávají častěji, než je v České republice zvykem. „Tady například nikoho nenapadne udělat oběd jinde než doma. V cizině se ale potkají dvě tři rodiny s dětmi – a dohodnou se, že spolu poobědvají. Přirozeně se tam ti sousedé potkávají víc, má to až komunitní nádech," vysvětlil Ondřej Heřman.

Na začátku Spořilovští chtěli, aby jim prostranství mezi domy lépe sloužilo. „Dětské hřiště a odpočinková zóna jsou první kroky. Je to běh na dlouhou trať a otázka širšího projektu. Proto jsme oslovili mladé architekty z Technické univerzity v Liberci, aby pomohli navrhnout podobu Spořilova za pět, deset let," vysvětlil šéf sdružení. Návrhů vzniklo třicet a všechny byly k vidění na spořilovském hřišti. Obyvatelé dostali i hlasovací lístky, na kterých mohli označit projekty, které se jim líbí. „Je to bezvadné," řekla při zahájení sídlištní výstavy 64letá Marie Kašperová. „Kdyby se něco takového podařilo, bylo by to dobré," dodala.

Přišel i osmatřicetiletý Martin Bílek. „Vnímám to pozitivně. Jsem členem občanského sdružení, byl jsem k tomu přizván od začátku. Řekl bych, že zatím to jen pasivně sleduji, ale určitě se nějak zapojím," řekl redakci Martin Bílek, jenž připomněl, že výstava není první větší akcí Spořilovských. Dětský den, Mikuláš, bleší trh, canisterapeutické odpoledne, tyto akce na hřiště mezi domy přilákaly vždy několik desítek lidí. „Líbí se mi, že se řeší nejen architektura sídliště, ale je to celý komplexní program," uvedl muž.

Spořilovští spolupracují i s nadacemi. Společně tak vybudovali hřiště pro nejmenší a nedávno dostali více než půl milionu korun na další projekt – klidovou zónu, jejíž součástí bude altánek, nový mobiliář a taky unikátní hřiště pro dospělé. „Částí peněz přispělo i město Frýdek-Místek, které našim aktivitám velmi vychází vstříc," pochvaloval si Ondřej Heřman.

Na sídlištní výstavu dorazil v pátek večer i frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký. Připomněl, že ve městě jde o první případ, kdy obyvatelé sídliště založili sdružení, protože mají chuť zvelebovat své prostředí a zároveň chtějí rozhodovat o jeho podobě. „Opravdu vám držím palce, i když těch nástrah je opravdu hodně," řekl primátor místním obyvatelům. Doufá, že lidé dotáhnou svůj záměr do konce, i když jsou prý zatím zhruba v polovině.

„Ještě zdaleka v polovině nejsme," upozornil Ondřej Heřman. „Toto je úplně první akce, na které by lidé měli diskutovat a přemýšlet, že to sídliště nemusí vypadat tak, jak je," zdůraznil.

Toho, že na Spořilově se něco děje, si všímají i nejmenší obyvatelé sídliště. „Změnilo se to tady. Je tady nové hřiště, to je opravdu dobré," pravil sedmiletý Tomáš Bílek. „Je to více pro děti," řekl k sídlišti jedenáctiletý Cyril Beneš. Jeho kamarád Dominik Brojáč si pochvaloval třeba nové houpačky. A šestiletá Ester Hozáková na páteční výstavě prohlásila: „Spořilov je pěkný. Snad bude ještě hezčí."