V dolech se dál těží. OKD má zhruba 9800 vlastních zaměstnanců, kromě nich tam pracuje přibližně 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Ztráta zaměstnání však hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. V nejistotě žijí už delší dobu třeba horníci z Dolu Paskov.

Deník v ulicích Frýdku-Místku oslovil několik lidí s dotazem, jak zprávy o někdejší prosperující firmě vnímají. Současná situace v OKD vůbec netěší sedmašedesátiletého Pavla Kováře z Čeladné. „V Dole Paskov pracoval delší dobu můj švagr, který už tam naštěstí nedělá. Oba si myslíme, že bývalý majitel a další vrcholoví manažeři společnost stoprocentně vytunelovali, za což by měli nést následky před soudem. Protože v tom ale uměli velice šikovně chodit, domnívám se, že se tak nestane. Já bych je nejméně na dva měsíce zavřel do podzemí, kde by dostávali jenom vodu a suchý chleba, aby vůbec věděli, jak to na šachtě chodí," řekl rázným hlasem Pavel Kovář, podle něhož propuštěné horníky určitě nezachrání ani přislíbený státní příspěvek. „Těch osm tisíc korun měsíčně, co mají po nějakou dobu dostávat, jim moc nepomůže. Za podlomené zdraví a každodenní ohrožení života by měli rozhodně dostávat více," zamyslel se Pavel Kovář.

Obdobně to vnímá i 74letá Alena Střížová z Frýdku-Místku. „Na šachtě ve Staříči pětadvacet let pracoval můj zeť. Když jsme se o tom spolu bavili, došli jsme jednoznačně k názoru, že by nastalou situaci neměl řešit jenom stát, ale hlavně ti, co to zavinili," prohlásila.