Měsíce „papírování“, vyjednávání a povolování už patří minulosti, v Dolní Lomné letos začnou stavět domácí čističky odpadních vod, hotovo má být příští rok.

Obec nyní dopilovává poslední detaily, přitom může počítat téměř se sedmnáctimilionovou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, což pokryje 80 procent nákladů. „Zbylou část jsme byli připraveni hradit z vlastních zdrojů a z podílu majitelů jednotlivých domů, ovšem podařilo se nám uspět se žádostí o kofinancování ve výši 2,1 milionu korun u Moravskoslezského kraje, takže ušetří občané i obec. Nutno ovšem zdůraznit, že u kraje jsme uspěli díky upraveným dotačním podmínkám,“ řekla starostka Dolní Lomné Renata Pavlinová.

Starostka také připustila, že od začátku projektu museli vše dokonale připravit samotné zaměření a zpracování 124 projektových dokumentací jednotlivých čističek trvalo dlouho, následně se muselo vše stavebně povolit.

„V tom nám ohromně vyšel vstříc jablunkovský odbor životního prostředí, který pracoval na povoleních i po večerech a v době volna. To chci zdůraznit, protože si ceníme naprosto profesionálního, zodpovědného a obětavého přístupu odboru životního prostředí k této problematice,“ prozradila Pavlinová a dodala, že při přípravě využili v Lomné možnosti, která se nově naskytla sloučili územní a stavební povolení v jedno, což ušetřilo dosti času.

Vše je „nalajnováno“ dokonce i následný servis čističek.

„Není to jen o tom pořídit čističky. Jde i o stavební práce a udržitelnost servis, monitoring. Dotace se vztahuje i na provoz čističek po dobu deseti let,“ vysvětlila starostka. A tady by mohl nastat kámen úrazu. „Prvně bychom si přáli, aby firma, která bude stavět, měla poté na starost i servis, alespoň by se na nikoho nemohla vymlouvat, zároveň bude mít dokonalý přehled o veškerých pracích a dodávkách,“ řekla Pavlinová, která rovněž nastínila možný další problém co když firma během deseti let, kdy se má o čističky starat, zanikne a obec by tak přišla o peníze.

„Návrh řešení problematiky jsme předložili státnímu fondu, který tento postup odsouhlasil. Zhotovitelská firma před konečnou fakturaci přepošle finanční částku, která pokryje 10letý provoz a monitoring, na speciálně zřízený účet obce pro tento účel a poté obec z dotačních prostředků uhradí firmě tuto předmětnou částku, která rovněž vzejde z výběrového řízení. Pokud se s firmou něco stane, peníze obec bude mít na následnou 10letou údržbu a servis. Deset roků je dlouhá doba, stát se může cokoliv a tímto postupem budou zagarantovány prostředky na následnou údržbu a monitoring,“ uzavřela Pavlinová.

Ideální počasí, skvělí účinkující a bohatý program pro všechny generace. To byl sobotní Hutnický den v areálu třinecké Werk Areny.
OBRAZEM: Třinec žil Hutnickým dnem