„Slovo obec přece není s velkým O,“ podivil se například učitel z Frýdecko-Místecka, který nedávno Lučinou projížděl.

Deník požádal o komentář Jaroslava Davida, vedoucího Katedry českého jazyka na Filozofické fakultě Ostravské univerzity: „Obec je výraz označující sídliště, nejedná se o součást názvu, jako je tomu třeba v případě Města Touškova. Měl by se tedy psát s malým počátečním písmenem."

Protestní akce moravskoslezských zemědělců, 6. února 2024, Horní Tošanovice.
Další protest zemědělců na Frýdeckomístecku. Přivezli zvířata a své rodiny

Na druhou stranu je docentu Davidovi jasné, že autoři textu chtěli dosáhnout jednotné grafiky. „Vzhledem k tomu, jak vypadá dnešní grafický design, a jak s vlastními jmeny pracuje, tak se nejedná o ojedinělý prohřešek,“ podotkl odborník.

Obec Lučina se expertů ptala taky

Obec Lučina se přitom také obrátila na experty, konkrétně z Univerzity Palackého v Olomouci. „Požádali jsme o konzultaci ohledně stylu písma. Na úřad přišel podnět od přespolního motoristy, jenž upozorňoval, že „kudrlinkové" písmo mohlo být upravené jinak,“ vysvětluje René Žák, starosta obce s necelou půldruhou tisícovkou obyvatel.

Zásadní rekonstrukce a modernizace čeká Kino Kosmos.
Třinec. TOP 5 nových staveb roku 2024. Kde letos město investuje miliony

Sousedé, jak říká, velké O v poutači berou jako důraz na domovskou obec. „A tak to také bylo myšleno, když se nápis vytvářel, má Lučinu vyzdvihnout,“ uzavřel starosta Žák.