Města sice zastihla sněhová kalamita, na horách však nadílka přírodního sněhu není tak velká, jak by se dalo čekat. Přesto je lyžařská sezona v plném proudu a většina středisek hlásí bezproblémový provoz. Bezkonkurenčně nejvíce sněhu bývá každoročně na Lysé hoře. Letos ale svatý Petr sněhem šetří, a tak ho na vrcholku nejvyšší hory Beskyd leží jen 31 centimetrů a sníh je tu na mnoha místech zledovatělý. Jižní sjezdovka je tu v provozu o víkendech. Upraveny jsou i zdejší běžecké trasy, a to jak z Papežova, tak z Ivančeny a rovněž i z Bílého Kříže na Lysou horu.

Kvalitním a trvanlivým přírodním sněhem je znám i lyžařský areál Kocianka na Čeladné. I tady však leží jen asi 35 centimetrů sněhové pokrývky. „Otevřeno máme denně včetně večerního lyžování. V provozu je samozřejmě i teplá místnost pro přezouvání a svačinku,“ ujistil provozovatel areálu Jiří Vala.

Díky mrazivému počasí jsou nyní ve výhodě ta střediska, která mohou svahy zasněžovat uměle. Nejlépe se to letos daří areálu Lyžování za domem v Palkovicích, odkud vlekaři hlásí 90 centimetrů přírodního a technického sněhu. Lyžuje se tu denně ve dne i večer. „V pracovních dnech od 9 do 14 hodin u nás stojí lístek jen 250 korun pro dospělé a 130 korun pro děti,“ upozornil provozovatel pakovické sjezdovky Kamil Trochta.

Po šedesáti centimetrech sněhové pokrývky pak hlásí vlekaři ze Ski areálu Mezivodí a Ski areálu Mosty. „Podmínky pro lyžování jsou u nás opravdu výborné. Denní lyžování je od 8.30 do 16 hodin a večerní pak od 17 do 21 hodin. V provozu máme tři sjezdovky a čtyři lyžařské vleky. Kromě toho jsou upraveny i běžecké stopy směrem na Tunel, Hrčavu, běžecké trasy směrem na Jablunkov i běžecký okruh přímo v areálu,“ popsal provozovatel Ski areálu Mosty Alois Martynek.

Zahanbit se však nedali ani vlekaři ze Ski areálu Řeka, kterým se daří na svahu udržet 70 centimetrů přírodního a technického sněhu. „Modrá sjezdovka je naprosto parádní, perfektně upravená a rovná.Červená sjezdovka je ale bohužel kvůli nedostatku sněhu mimo provoz,“ upozornili zdejší vlekaři.

Většina ostatních lyžařských středisek v regionu hlásí sněhovou pokrývku mezi 30 a 50 centimetry. Kvůli nedostatku sněhu provoz dočasně přerušil jen lyžařský areál Horní Lomná – Přelač, na svahu tu mají jen deset centimetrů sněhu. Naopak například malenovičtí si lyžovačku pochvalují: „Podmínky jsou v areálu Ski Malenovice přímo ideální. V provozu jsou dva vleky, na svahu leží 50 centimetrů přírodního a technického sněhu. Svah je vysněžen a upraven, nyní pokračují úpravy velké sjezdovky.“

Lyžaři nemusejí mít obavy zajet ani na níže položené sjezdovky. Například ve Ski areálu Opálená – Pstruží mají na svahu 25 centimetrů sněhu. „Svah je upraven, hospůdka otevřená,“ ujistil provozovatel areálu Petr Mikeska. Lyžuje se tu denně ve dne i večer. Sjezdovku mají upravenou i ve Ski areálu Sviňorky, svah tu pokrývá 40 centimetrů přírodního a technického sněhu. Sjezdovka je v provozu po celé délce. Zdejší běžkařský okruh sice není upraven, ale je sjízdný.

V lyžařském areálu Armáda v Dolní Lomné proběhnou o víkendu závody, pojede se český pohár snb. „Závod se pojede na okraji sjezdovky, takže pro veřejnost bude platit jen minimální omezení a večer už omezení nebude žádné. Návštěvníci však u nás budou moci vidět nejlepší české závodníky,“ upozornil provozovatel lyžařského areálu Armáda Jiří Bělunek.