Teploty držící se stále pod nulou přejí umělému zasněžování, takže vlekaři mohli svahy pokrýt dostatečně vysokými bílými koberci. Provozovatelé lyžařských areálů tak hlásí: „Podmínky pro lyžování jsou ideální. Sluníčko svítí a sněhu jedost.“

VBeskydech bez front uvleků

„Sněhové podmínky máme dobré a navíc stále dosněžujeme. Lidí sice začíná být více, ale vleky je zatím stíhají odbavovat bez větších front. Lyžovat se unás bude na Silvestra ina Nový rok,“ vyjádřil se včera Davida Chaloupka ze Skiareálu Mezivodí.

Stejně jako on hodnotili současné podmínky na sjezdovkách Beskydech idalší vlekaři. „Počasí je nyní nádherné. Sjezdovku máme dobře zasněženou a lyžařů je navíc málo, takže podmínky lze nazvat jako ideální,“ přidal svůj názor Robert Volný, provozovatel areálu Sviňorky na Morávce.

Lanovky běží také vlyžařských středicích na Bílé či třeba na Pustevnách. Izde je prý modré nebe nad hlavou a bílý svah pod lyžemi. „V provozu je osm vleků, sjezdovky jsou pokryté padesáticenti­metrovou vrstvou sněhu. Přes krásné počasí je lidí zatím málo. Fungovat bude poslední den vroce iprvní den roku příštího,“ přiblížil situaci na Pustevnách vedoucí zdejšího areálu Jan Mikeska.

Zřejmě nejmenší řady na vlek a přitom nejvyšší přírodní sněhovou pokrývku pak lyžaři najdou na nejvyšším beskydském vrcholku– Lysé hoře. „Lenoši zůstávají dole a knám si vyšlápne jen pár lidí. Lyžujeme ale do konce roku denně, na Nový rok pak podle zájmu,“ uvedl Břetislav Klimánek, správce areálu na Lyséhoře.

Podmínky ideální, lyžařů ale více

Perfektní sněhová situace pro ty, kteří chtějí strávit závěr roku na lyžích, panuje také vJeseníkách. Oněco horší je to tady ale smnožstvím lyžařů. „Po svátcích konečně začínají chodit lidi,“ pochvaloval si ve čtvrtek zájem osjezdovky pod Pradědem provozovatel zdejších vleků Josef Figura.

„Lidí je strašně moc, fronty začínají být veliké,“ sdělila dokonce Karin Suchá zlyžařského areálu Ramzová. Na tamních sjezdovkách je ale ipodle ní situace jinak perfektní. „Sněhu je hodně, jezdit se bude na Silvestra ina Nový rok,“ dodala.

Stejné hodnocení aktuálního zájmu lyžařů ojesenické svahy bylo včera slyšet také od Petry Procházkové ze střediska Proskil vBranné. „Zatím se to dá, ale fronta se zvětšuje. Lyžařů přibývá, protože podmínky jsou ideální. Unás se lyžuje denně od devíti rána do devíti večer,“ uvedla Procházková.

Na Silvestra na lyžích až do půlnoci?

Aco svahy, které mají vnejbližším dosahu obyvatelé krajského města? Vyjet si zalyžovat kousek za Ostravu je také možné. VPorubě na Skalce ina Vaňkově kopci vHorní Lhotě je sněhu dost, jen toho sluníčka hlásí vlekaři méně než na horách. „Lyžařů je sice dost, ale velký nával to zase není. Na svahu leží třiceticentimetrová vrstva bílé pokrývky a stále dosněžujeme. Vlek máme vprovozu denně až do desíti večer, jen na Silvestra skončíme už asi vosm,“ řekl Pavel Šulák, provozovatel lyžařského areálu Skalka.

Naopak až do půlnoci by mohli na Silvestra lyžaři svištět po sjezdovce Vaňkova kopce. Musí jich však přijít aspoň dvacet. „Vleky unás jezdí každý den do desíti večer. Když bude zájem, tak to na Silvestra protáhneme. Lidí zatím chodí dost, ale fronty nejsou,“ doplnil závěrem Radovan Macháček, provozovatel Skiareálu Vaňkůvkopec.

Tabulka:

Lyžování vBeskydech

středisko výška sněhu typ sněhu stav areálu
Lyžařský areál (LA) Bílá 30cm zmrzlý vprovozu
LA Ski Mezivodí 80cm neuvedeno vprovozu
LA Třeštík– Bílá 25cm prachový vprovozu
LA Grúň– Staré Hamry 15cm neuvedeno částečný provoz
Ski Lysá hora 53cm přírodní vprovozu
LA Řeka 50cm přírodní a technický vprovozu
LA Pustevny 30cm přírodní a technický vprovozu
LA Soláň 20cm technický částečný provoz
LA Soláň– Sedlo 40cm technický vprovozu
LA Soláň– Bzové 45cm technický vprovozu
LA Sviňorky– Morávka 30cm technický vprovozu
LA Visalaje 15cm přírodní vprovozu
LA Biocel– Zlatník 15cm technický vprovozu
LA Radegast Sihly– Krásná 40cm technický vprovozu
LA Karolinka 30cm technický mimo provoz
LA Kocianka– Čeladná 15cm zmrzlý vprovozu
LA Armáda– Dolní Lomná 40cm technický vprovozu
LA Přeláč– Horní Lomná 5cm přírodní mimo provoz
Ski centrum Kohútka 25cm přírodní a technický vprovozu
LA Mosty ve Slezských Beskydech 60cm přírodní a technický vprovozu
Lyžování za domem– Palkovice 80cm přírodní a technický vprovozu
LA Razula– Velké Karlovice 45cm technický vprovozu

Lyžování vJeseníkách

středisko výška sněhu typ sněhu stav areálu
LA Figura– Praděd 80cm neuvedeno vprovozu
LA Ramzová 50cm přírodní a technický vprovozu
LA Proskil– Branná 40cm technický vprovozu
Skipark Filipovice 30cm neuvedeno vprovozu
LA Berst Hynčice 55cm technický vprovozu
LA Kareš– Kouty nad Desnou 30cm technický vprovozu
LA Klepáčov– Hrubý Jeseník 40cm přírodní a technický vprovozu
LA Petříkov 50cm neuvedeno vprovozu
Ski centrum Sněžník 45cm technický vprovozu

Lyžování na Ostravsku, Opavsku a vPoodří

středisko výška sněhu typ sněhu stav areálu
LA Skalka– Ostrava 30cm neuvedeno vprovozu
LA Vaňkův kopec 20cm technický vprovozu
LA Svinec uNového Jičína 35cm přírodní a technický vprovozu
LA Horní Guntramovice– Budišov n. B. 5cm neuvedeno mimo provoz