Úměrně k tomu, jak vysoko se pohybuje rtuť teploměru, přibývá v Beskydech zavřených sjezdovek. Sníh mizí a umělé zasněžování při teplotách nad nulou není technicky možné. Teplé počasí tak prozatím zvládají hlavně ty lyžařské areály, které se stihly technickým sněhem dostatečně „předzásobit“. Vlekaři ale trnou, aby počasí vydrželo alespoň takové, jaké je, a aby nezačalo pršet.

„Prozatím lyžujeme, na sjezdovce leží kolem čtyřiceti centimetrů technického sněhu a jezdí všechny tři vleky. V horní části se sice objevují vydřená místa, ale dají se snadno objet a lyžovačka je u nás pořád dobrá. Pokud počasí vydrží takové, jaké je, o víkendu určitě pojedeme, jen hlavně nesmí začít pršet,“ povzdechnul si Jan Němec z palkovické sjezdovky Lyžování za domem.

„Podmínky jsou u nás zatím perfektní. Na svahu máme přes třicet centimetrů technického sněhu a jedou dva vleky. Sněhu máme zásobu, a pokud se někde objeví vydřená místa, sníh přehrnujeme, takže je celá sjezdovka rovnoměrně pokrytá. Zasněžovat teď nemůžeme, ale sníh zatím drží. Hlavně aby nepršelo,“ pověděl Jiří Heczko z lyžařského areálu Bukovec.

Nejvyšší osmdesáticentimetrovou pokrývkou technického sněhu se mohou pochlubit vlekaři v lyžařském areálu Ski Mezivodí v Bílé. Nejvíce přírodního sněhu pak pokrývá jižní sjezdovku na Lysé hoře, leží ho tu 45 centimetrů a vlek je v provozu o víkendu.

Aktuální přehled o situaci na sjezdovkách je možné zjistit na adrese www.beskydy.cz.