V Beskydech odstartovali sezonu jako první ve skiareálu v Mostech u Jablunkova. Již včera večer se tu prohánělo po osvětlené sjezdovce prvních pár desítek nedočkavců a ode dneška se již lyžuje v celém areálu. „Nakoupili jsme nová sněžná děla a již týden intenzivně zasněžujeme,“ uvedl šéf skiareálu Alois Martynek.

Mezi velkým středisky v Beskydech jsou Mosty u Jablunkova jediné, kde letos nezdraží. Novinkou je celoroční skipas pro večerní lyžování. Podobně jako další majitelé vleků, kteří se také snaží držet ceny skipasů na loňské úrovni, věří i Martynek, že lidé přestanou utrácet za zimní zahraniční dovolené a využijí možnosti lyžování doma. „Máme signály, že i díky novým ubytovacím kapacitám do Mostů přijede ještě více turistů než vloni,“ uvedl.

Na Lysé dnes zdarma
Nová lyžařská sezona dnes začíná také na nejvyšším vrcholu Beskyd - Lysé hoře. Tady pro lyžaře připravili i malý dárek. Na jižní sjezdovce se dnes bude až do setmění jezdit úplně zadarmo. „Lysá hora je v současné době zřejmě jediné místo v Beskydech, kde je možné lyžovat jen na přírodním sněhu,“ tvrdí provozovatel sjezdovky Břetislav Klimánek. Na běžky mohou vyrazit i milovníci bílé stopy, pro které je tu upraveno dvanáct kilometrů tras.

Pustevny zatím jen pro běžkaře
Rovněž v horském středisku Skialpin Pustevny jsou zatím připraveny pouze běžecké stopy. Pokud to dovolí počasí, vleky by mohly být spuštěny do dvou týdnů.

Naplno jedou již týden sněžná děla i ve známém lyžařské areálu Ski Bílá v Beskydech. „Až do poslední chvíle jsme věřili, že zahájíme sezonu již o tomto víkendu. Vzhledem k předpovědi počasí a proto, že se nám nepodařilo připravit sjezdovky tak, aby byly schopné kvalitního provozu, musíme zahájení sezony odložit,“ posteskl si šéf areálu Jaroslav Vrzgula. Pro běžkaře je upravená trasa.

Zalyžovat si však můžete jen o kousek dál – ve skiareálu Mezivodí, kde budou ode dneška v provozu dva vleky. „Stále zasněžujeme, snad nenastane velké oteplení,“ povzdychl si provozovatel areálu Zbyněk Žák. Podobná situace je i na Javorovém vrchu u Třince. „Dnes bychom chtěli zprovoznit třísetmetrovou sjezdovku. Již od příštího týdne u nás bude probíhat první lyžařský výcvik,“ uvedl Viktor Pavlík.

Lyžovat by se mělo již dnes i na Kociance v Čeladné, kde bylo ještě včera 35 centimetrů přírodního sněhu.

V Jeseníkách se už lyžuje
V Jeseníkách se rozjely první lyžařské vleky v areálu Proskil v Branné již ve středu. O víkendu návštěvníky přivítají také další střediska. Na spuštění vleků se od soboty chystají v Petříkově, na Ramzové, v Karlově i menší vlek na Ovčárně. Po třech letech se také konečně probouzí Červenohorské sedlo. Spánek turistického a lyžařského střediska byl zapříčiněn několikaletou rekonstrukcí hlavní silnice z Jeseníku na Červenohorské sedlo.

Nyní je areál připraven na zahájení zimní sezony s provozem všech osmi vleků. Na nejvyšších moravskoslezských horách nyní leží několik desítek centimetrů přírodního sněhu. „Do svátků tady ale žádný nápor nečekáme, lidé si přijdou zalyžovat spíš odpoledne nebo večer,“ uvedl majitel lyžařského areálu v Branné Rostislav Procházka.

Lyžaři se v nadcházející sezoně nemusejí obávat dramatického zvýšení cen skipasů. Většina středisek v Jeseníkách ceny zvedla jen o pár korun, některá dokonce vůbec.