Akce s názvem „Zámecká sobota mezi veterány“ odstartovala asi hodinu po poledni, kdy na Zámecké náměstí dorazila kolona asi sedmdesáti trabantů, wartburgů a barkasů. Akci společně uspořádal Klub přátel modrého dýmu z Havířova, Fiat klub Ostrava, Old Fiat Club a Muzeum Beskyd Frýdek-Místek. „Zúčastnit se mohl kdokoli nejen s automobilem, ale i s motocyklem, které byly vyrobeny před rokem 1989,“ prozradil místopředseda Klubu přátel modrého dýmu Jan Vaněk.

Jak dále dodal, kdo splnil tyto podmínky, měl i volný vstup na výstavu „Dědeček automobil aneb Příběh malých autíček na našich cestách“, která na zámku končila v neděli 18. září. Program obohatily rozmanité soutěže. „Jízda zručnosti ani soutěžní jízda se tentokráte nekonaly. Připravili jsme ale slalom kolečkem, šroubování matek na čas, skoky v pytli pro děti a přenášení lentilek brčkem,“ vyjmenoval Jan Vaněk s tím, že se tento sraz konal již podeváté.

„Zimní sraz děláme zase v únoru v Trojanovicích,“ dodal Vaněk. Nejen samotným účastníkům, ale i těm, kteří se sem přišli jenom podívat, se setkání veteránů velmi líbilo. „Měli jsme doma trabanta třináct let. Potom jsme ho prodali známým, protože jsme si koupili nové auto. Proto, z takové nostalgie po bakeliťáku, jsme sem přišli. Stále vzpomínáme, jak jsme s ním jezdili v létě na dovolenou na Slovensko. Bylo to spolehlivé vozítko,“ zasnili se manželé Slivkovi z Frýdku-Místku.

Před šestnáctou hodinou se účastníci vydali na spanilou jízdu, kterou zakončili na své „základně“ v areálu rekreačního zařízení Dolu Paskov v Morávce. „Promítali jsme tady i film Trabantem Afrikou. Po večeři jsme pokračovali v dalším programu, který trval až do nočních hodin. Vyhlašovali jsme výsledky soutěží. V rámci divoké beskydské noci nám hrála kapela Acoustic. Po jednadvacáté hodině jsme měli velké večerní překvapení. Přišel Mikuláš s andělem, aby už s několikaměsíčním předstihem rozdali dárky. Celkem se našeho srazu zúčastnilo asi sto třicet lidí. Někteří spali v hotelu, další v chatkách a ve stanech. V neděli ráno jsme se rozloučili,“ uzavřel Vaněk.