VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mapa zobrazila nájemné přes devadesát korun

Třinec – V takzvané mapě nájemného se poslední dubnový den zobrazily první údaje, které se týkají Třince. Netýkají se ale drtivé většiny tamních nájemníků.

2.5.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: www.osbt.cz

V tabulce se objevily informace o středně velkých bytech s běžnou polohou, které jsou ve standardním technickém stavu. Mapa nájemného u nich zobrazila nájemné v rozmezí 92,6 až 96,2 koruny za metr čtvereční měsíčně. Databáze údajů ministerstva pro místní rozvoj je volně přístupná na internetu.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Například u sedmdesátime­trového bytu, který ještě do této kategorie spadá, jde o částku až 6700 korun měsíčně. Předseda sdružení OSBT Roman Bujok však v pondělí upozornil, že se jedná o údaje, které vycházejí z minimálního počtu smluv.

„Je to nájemné volně smluvně sjednané, někteří nájemníci jsou ochotni takové částky zaplatit, ale je to zanedbatelný počet na počet bytů ve městě. Jsou jich desítky, ale logicky jich ubývá,“ uvedl Bujok. „Oni sledují jen to, co chtějí,“ míní Bujok k tomu, jakým způsobem se zatím tvoří mapa nájemného.

Kategorií by údajně mohlo být až šest. Bujok tvrdí, že první zveřejněné údaje mají nájemníky, kteří do loňska platili 38 korun za metr, zastrašit. „Je to svým způsobem nástroj k vydírání. Když se to zveřejní, polovina starších osob propukne panice. My se jim už od loňského roku snažíme vysvětlit náš pohled,“ konstatoval Bujok.

Podle něj členové OSBT nejsou odtrženi od reality a jsou ochotni přistoupit na postupné zvyšování, ale musí tomu odpovídat stav paneláků a jednotlivých bytů. V Třinci jde o byty společnosti CPI, které zde patří asi čtyři tisíce bytů. Ty jsou dlouhodobě považovány za nejzdevastovanější ve městě. Společnost CPI se zatím v Třinci dohodla se 14 procenty nájemníků.

Mapa nájemného má sloužit jako vodítko při určování nájemného v místech, kde už regulace činží skončila. Že se přitom nejedná o závazné údaje, zdůrazňují i politici. „Opakovaně připomínáme, že nejde o nástroj určený pro soudy, ale naopak pro nejširší veřejnost, která s jeho pomocí může získat lepší podklady pro vyjednávání o nové výši nájemného,“ poznamenal v pátek ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

„Je třeba se blíže zabývat tím, jaký je pro Třinec standardní technický stav staveb a bytů, pro které je volně stanovené nájemné uvedeno. Ve městě se nachází řada udržovaných panelových domů po revitalizaci, ale část panelových domů a bytů je v nevyhovujícím a zanedbaném technickém stavu. Mělo by tedy platit, že za odpovídající cenu se očekává odpovídající kvalita,“ reagoval v pondělí na zveřejněnou aktualizaci mapy nájemného třinecký poslanec Jiří Rusnok.

„Stanovení výše nájemného je věcí dohody mezi pronajímatelem a nájemcem. Jde o to určit, co je pro obě strany přijatelná výše nájmu i s přihlédnutím k technickému stavu nemovitosti a bytu. V neposlední řadě hrajou důležitou roli i finanční možnosti nájemníků. I nadále ovšem platí, že v případech, kdy k dohodě nedojde, určí výši nájemného soud - a ten k údajům v cenových mapách nemusí přihlédnout,“ zopakoval Jiří Rusnok.

Reakce CPI nebyla v pondělí ráno k dispozici.

Autor: Marek Cholewa

2.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ze zahradnictví ukradl zboží za téměř 400 tisíc korun

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ze školy v Dobraticích

Vedení základní a mateřské školy myslí na budoucnost školy a hlídá její kapacitu

Na posledním zastupitelstvu obce Střítež, které se konalo koncem listopadu, se například řešila i kapacita mateřské školy Střítež.  

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Silný vítr potrápil řadu měst a obcí

V neděli podvečer dorazil do Moravskoslezského kraje silný vítr. Hasiči měli napilno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT