Základ pro tvorbu těchto figurek je šustí, což je jednoduše řečeno obal kukuřice. „Hlavní podstatou je utrefit okamžik, kdy je šustí ideální pro tvorbu. Musí být zralé. Pokud je šustí ještě zelené, tak se sním špatně pracuje a navíc konečný výsledek není ani pěkný,“ prozradila Kubalová, která šustí sbírá na polích a následně je doma siří.

„Používám klasické sirné plátky, zapálím je v hrnci a následně v něm nechám nějakou dobu přikryto i šustí. To je pak jemnější a trošku i bělejší. Navíce se do šustí nedostanou různí broučci,“ upřesnila Kubalová s tím, že se ke zjemnění šustí může používat i voda. „Někdo šustí pere,“ dodala.

Mária Kubalová některé šustí i barví, aby získalo jiný odstín. „Používá se klasická barva, co se dává do cukroví. Je to dobré i z toho důvodu, že když dítě sáhne na figurky a pak si olízne ruku, nemůže se mu nic stát, vše je přírodní,“ vysvětlila Kubalová. Ta inspiraci pro svou tvorbu nikde speciálně nehledá. „Doma mě vždy něco napadne, jsem takový samouk,“ vysvětlila Kubalová, která se této tvorbě věnuje devět let.

„Snažím se, aby mé figurky byly živé, proto se dá například hýbat s jejich rukama a člověk si může figurku přizpůsobit tak, jak se mu líbí,“ upřesnila Kubalová. Ta má výrobu figurek ze šustí hlavně jako svůj koníček. „Především vystavuji. Občas sice něco prodám, ale lidé se spíše podívají,“ vysvětlila Kubalová, která má repertoár vyráběných figurek pestrý.

„Nezaměřuji se na nějaké období. Spíše se nechávám inspirovat danou roční dobou a podle toho figurky vyrábím. Nejradši mám lidové motivy,“ vysvětlila žena, která například vytvořila motiv betlému, ale i první jarní brázdy, nebo život na dvorku. „Tam pochopitelně nesměly chybět ovce, kozy, slepice a podobně,“ vypočetla žena, která se zároveň přiznala, že se svými výtvory v uvozovkách i spí.

„Mám je všude kolem sebe, u postele, nad postelí, na skříni, prostě všude,“ uzavřela Kubalová, která své umění předvádí na různých akcích hlavně v tomto období. Naposledy to bylo o víkendu na akci frýdlantských zahrádkářů.