Protože se například finanční situace u dvaatřicetileté Taťány Máchové z Frýdku-Místku, která je momentálně na mateřské dovolené se svou tříletou dcerkou Kristýnkou, vyhrotila hned počátkem ledna, uvažovala o tom, že si co nejdříve najde nějakou práci.

„Kvůli reformě máme skutečně podstatně méně peněz, než tomu bylo předtím. Je to nejen proto, že mám o polovinu nižší mateřskou, ale mohou za to poplatky u lékaře a vyšší ceny za veškeré energie a potraviny. Abychom to nějak utáhli, snažím se už najít nějaké místo. Není to ovšem vůbec snadné. Když se většinou zaměstnavatel dozví, že mám malé dítě, moje šance na přijetí hodně klesá,“ poukazovala na nespravedlnost Taťána Máchová, která si už vůbec nedovede představit, že by manžel přišel o práci. „Tak to by byla úplná katastrofa. Ani společné zdanění manželů se nám už nevyplácí. Je to opravdu těžké období,“ povzdechla si Máchová.

Málo žen našlo dosud uplatnění i ve frýdecko-místecké firmě KES, která se zabývá vybavováním nových a rekonstruovaných stravovacích objektů a prádelen. „Máme celkem pětadvacet zaměstnanců, mezi nimiž je jen pět žen. Čtyři pracují v kancelářích, ta pátá je velice zručná soustružnice. Je to asi nepoměr, jenže v takovémto obsazení už fungujeme od roku 1989. A co se týče nějakých výhod pro zaměstnance, dostávají u nás třináctý plat. Pokud třeba potřebují doma něco udělat z kovu, uděláme jim to jen za režijní náklady, takže je to nakonec vyjde mnohem levněji než běžného zákazníka. Průměrné republikové mzdy ovšem ještě nepobírají. Konkurence je velká,“ prozradil společník firmy KES Zdeněk Nitra s tím, že zakázky mají i na Slovensku a v Polsku.

Nezaměstnanost na Frýdecko-Místecku zaznamenala v únoru další historicky největší meziroční pokles. Ke konci druhého měsíce činila 7,3 procenta a úřad práce evidoval 8 476 nezaměstnaných, což je o neuvěřitelných 3 940 méně, než tomu bylo vloni. Téměř dvaapadesát procent z tohoto počtu tvoří ženy. V porovnání s předchozím rokem klesl o více než 43 procent i počet absolventů a mladistvých. Těch je nyní v evidenci Úřadu práce ve Frýdku–Místku 518.