„Konkrétně ve Frýdku-Místku pracuje pět mechanoskopů. Zkoumají nejen nástroje, které pachatelé používají, ale i stopy, jež po sobě zanechají. Tím se mechanoskopie zabývá. Jen během letošního roku se jim už podařilo zjistit sto patnáct shodných stop. Prakticky každý rok narazí na několik sérií, což vlastně znamená, že ji měl na svědomí tentýž padouch,“ vysvětlil specialista v oboru kriminalistické mechanoskopické expertizy Tomáš Horkel, jenž se během besedy zmínil taky o kriminalistických seriálech.

„Opravdu bych chtěl veřejnost vyvést z omylu, protože tak snadné vyšetřování ve skutečnosti není možné. Vždy mě zarazí, když na začátku narazí na nějakou stopu, kterou zadají do počítače, jenž jim pak vlastně sám zločince vyhledá. Realita je ale úplně jiná. Počítače a databáze sice využíváme, jenže samotný závěr stejně musí nakonec vyřknout odborník,“ sdělil Tomáš Horkel, který mimo sbírek vylomených vložek ukázal i několik zajímavých exemplářů. Například i část mříže, kterou v roce 2000 při svém mediálně známém útěku přeřezal vězeň Jiří Kajínek.

„S plátkem a speciálním vlascem, které měl k dispozici, jsme ji překonali za dvě hodiny. On měl na to ovšem daleko horší podmínky, protože si musel dávat pozor na stráž,“ zamyslel se vedoucí odboru kriminalistické techniky a expertiz krajského ředitelství Jan Aufart. Policisté během besedy předvedli v akci i komparační mikroskop, který mají napojen na počítač.

Bez posudků policistů – mechanoskopů – by se v mnoha případech vůbec nepodařilo různé zločince dopadnout. „Nebo by se ani neprokázal podíl cizí osoby na smrti poškozeného. Takový případ jsme v kraji měli před několika roky, kdy se našla mrtvá žena. Protože její tělo už bylo v takovém stádiu rozkladu, že už nebyla možná ani pitva, musela přijít na řadu naše metoda. Z ulomené části podprsenky jsme následně zjistili, že se jednalo o násilný trestný čin,“ dodal Horkel.