„Minulé deštivé dny naopak trávu doslova vybičovaly a podmáčely terén, takže sečení nebylo možné. Nicméně v těchto dnech už sekačky jedou opět naplno,“ uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Tráva začíná přerůstat, což budí dojem, že údržba není vůbec prováděna. „Bohužel už teď je jisté, že s první sečí nebudeme do konce května hotovi, jak jsme původně předpokládali. Zřejmě potrvá až do poloviny června,“ řekl předseda představenstva technických služeb Jaromír Kohut.

Ministerstvo životního prostředí nedávno zveřejnilo výzvu, aby lidé nesekali trávníky na krátko. „Delší vegetace lépe zadržuje vláhu a pomáhá biodiverzitě. Proto jak obcím, tak jednotlivcům doporučujeme omezit počet sečí a nechat trávu růst,“ uvedlo ministerstvo. Ve Frýdku-Místku v minulých letech seče přidávali.

„Pokud bude sucho, kosit tak často nebudeme, a to jak z ekologických, tak estetických důvodů. Chceme udržet vodu v půdě a přilákat hmyz, což krátce posečený a vyprahlý trávník nedokáže. Navíc v době sucha ho slunce velice poškozuje, což může vést až k jeho spálení a vyprahnutí,“ řekl primátor Michal Pobucký.

Město letos zkouší i sečení mulčováním, což znamená, že posečená tráva se nesbírá. Rozmělněná tráva ze sekaček zůstává na trávníku, což jednak obohacuje trávník o živiny, přispívá k jeho ochraně před vysušením, ale taky k jeho regeneraci. Nyní jsou tímto způsobem koseny zejména plochy v některých parcích.