„Kdo si na svět stěžuje, asi v něčem chybuje,“ tak zněla slova hymny, která zahajovala již další ročník celostátní sportovní olympiády v lehké atletice pro mládež s mentálním postižením. Díky pečlivé přípravě organizátorů se tak v pátek setkalo na stadionu TJ Slezan 125 atletů v pětadvaceti družstvech. Do vloženého závodu v běhu na 1 000 metrů se přihlásilo dalších dvacet žáků ZŠ ve Frýdku-Místku.

Tato dvoudenní olympiáda s mezinárodní účastí byla oficiálně zahájena již ve čtvrtek v hotelu Srdce Beskyd v Podolánkách, kde se o účastníky postaral a ubytoval i David Rojíček, jeden z organizátorů akce. „Ve spolupráci se středními a vysokými školami, kde studenti plní roli asistenčních dobrovolníků, jsme na čtvrtek zorganizovali rekondiční den spojený s provázanými aplikovanými pohybovými aktivitami. Tyto aktivity jsou zaměřeny pro jednotlivé typy postižení. Připravili jsme kulturní program, kreativní hry a večer se pobavíme u hudby,“ řekl Rojíček.

Samotné páteční atletické utkání přilákalo na stadion přes 2 000 fanoušků, kteří přišli podpořit výkony soutěžících. Po slavnostním zapálení ohně a hymně Nechme lásku kvést, kterou zazpíval sbor Školy života, započaly závody. Soutěžilo se v sedmi disciplínách – hod kriketovým míčkem, štafetový běh, přetahování lanem, skok do dálky, běh na 50 metrů vložený závod žáků ZŠ na 1 000metrů. „Je hezké, že se vůbec něco takového pořádá. Mnohé sportovní výkony jsou srovnatelné, ba i lepší než u zdravých závodníků,“ potvrdil Tomáš Kvičala z Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, který se této olympiády každoročně účastní.

Všude panovala vřelá atmosféra a také díky slunečnému počasí bylo možné vidět spokojenost a úsměvy na většině tváří. K dobré náladě hrála kapela Šuba Duba Band a nechybělo ani vystoupení mažoretek. „V každém případě je tady důležitý sportovní duch. Chceme ukázat veřejnosti, že i když jsou lidé s mentálním postižením trošku jiní, stejně jako ostatní rádi sportují a rádi i vyhrávají. Jsou nadšeni z každé společenské akce, kterých se účastní. Cílem takovýchto setkání je integrace ve společnosti, kdy všichni mají možnost si zasoutěžit, sejít se s kamarády a popovídat si,“ řekl Günther Kuboň, ředitel organizačního výboru. „Rád bych poděkoval všem za pomoc při organizaci této záslužné činnosti,“ uzavřel Kuboň.