„Vnímáme to jednoznačně pozitivně, skutečně došlo ke zklidnění dopravy,“ informoval starosta vesnice s 267 stálými obyvateli, kde se ovšem v sezoně pohybují i tisíce návštěvníků. Průtah obcí je navíc jedním z hlavních tahů z Ostravska na Slovensko a Valašsko. Statistiky hovoří až o 4500 projíždějících autech denně, z toho je přibližně šest set kamionů.

„Kvůli nepřiměřené rychlosti u nás v nedávné minulosti srazilo auto dítě přecházející silnici, naštěstí přežilo,“ zmiňuje starosta Kubačák jeden ze zásadních podnětů, proč došlo k pronájmu radarů a k domluvě s frýdlantskými strážníky, kteří je obsluhují. Dodržování povolené padesátky se zde rozhodli měřit kombinovaně. 

Situace na silnici I/59 z Ostravice na Bílou, kde v zimě na sněhu nesmí kamiony, 27. 3. 2023.
VIDEO: Sníh na Frýdecko-Místecku. Kamion museli navádět policisté

Provoz radarů spustili v Bílé loni v září v nepřetržitém režimu. A jen během týdne dostalo pokutu tisíc řidičů. „Do konce prosince jsme správnímu orgánu oznámili celkem 13 100 přestupků,“ shrnul David Richter, velitel městské policie z Frýdlantu nad Ostravicí. Nejvíce hříšníků mělo na tachometru šedesát až sedmdesát kilometrů v hodině.

„Rekordmanem byl řidič osobního motorového vozidla se 108 kilometry. A jiného motoristu za porušení rychlostního limitu v Bílé pokutovali celkem desetkrát," podotkl Richter. Potvrdil to starosta obce Tomáš Kubačák. Nejdříve si museli na měření rychlosti zvykat právě místní a za chybu třeba pětkrát šestkrát zaplatili.

Návštěva prezidenta Petra Pavla v Moravskoslezském kraji, 28. března 2023, Frýdek-Místek. Návštěva Gymnázia Petra Bezruče a setkání se studenty.
VIDEO: Prezident Pavel a Frýdek-Místek. Toto řekl zdejším gymnazistům

„Radar je nastavený na nejnižší hranici, překročení čtyřiapadesáti kilometrů tak už znamená pokutu. Začíná na osmi stech korunách,“ zdůraznil Kubačák. Někteří obyvatelé Bílé byli kvůli tomu naštvaní na radnici, podle starosty ale většina usedlíků měření rychlosti přivítala. K dalšímu zklidnění dopravy v obci má přispět nový chodník či přechod pro chodce.