Peníze v rozpočtu na rok 2018 mají připraveny i v Jablunkově. „V rozpočtu máme připraveny finanční prostředky na předfinancování projektu Moderní škola pro polskou základní školu, kde vzniknou moderní, odborné učebny,“ řekl starosta Jablunkova Jiří Hamrozi.

Ve Vendryni čeká oprava českou i polskou základní školu. Rekonstruovat se zde budou střechy obou základních škol. U mateřské školy se vymění oplocení.

V Bystřici v areálu Základní školy vzniká nová mateřská škola. „V březnu – dubnu by se měla začít montovat stavba a dodávat se interiér i s prvky na zahradu pro děti, jako je například venkovní mobiliář. Stavba by měla být dokončena koncem června,“ řekl starosta Bystřice Roman Wróbel. Budou zde dvě třídy pro celkem 48 dětí, které zde budou moct nastoupit od 1. září 2018.

Dalším staveništěm je také prostranství před Polskou základní školou. Budova školy bude mít letos 120 let. Nyní se do ní vchází zadním vchodem, ovšem díky rekonstrukci se opět zprovozní hlavní vchod, který byl již kdysi využíván.

Třinec použije peníze z úvěru na výstavbu nové tělocvičny u Základní školy a Mateřské školy Gustava Przeczka. „V současné době naše škola disponuje pouze malou tělocvičnou, navíc s nízkými stropy, která žákům neposkytuje dostatečné zázemí. Chtěla bych poděkovat paní starostce, vedení města a zastupitelům, že se podařilo najít na tuto potřebnou investici finanční prostředky,“ uvedla ředitelka polské základní školy Anna Ježová.

Nová budova bude mít kromě samotné tělocvičny také menší zrcadlový sál a kabinety pro učitele tělocviku. Samozřejmostí bude i sociální zařízení včetně sprch. V tělocvičně bude také elektronická tabule, teleskopická tribuna, sportovní zařízení i ochranné sítě. Školní budovy budou s tělocvičnou propojeny v jeden celek chodbou nebo krytým zastřešením. Tělocvična poslouží i rodičům žáků, sportovním klubům a širší veřejnosti.