Změny se totiž mají projevit už napřesrok. A radnice zatím opatrně zveřejňují, o kolik by se mohly navýšit obecní rozpočty.

„Bylo to schváleno, bylo to podepsáno prezidentem," shrnul včera starosta Hrádku Robert Borski. Delší dobu upozorňuje na to, že nový zákon by pro obec znamenal každoroční přísun zhruba 3,5 milionu korun navíc, což je navýšení rozpočtu o 30 procent. „Jinak řečeno, jedná se o zdvojnásobení našich investičních možností," naznačil Robert Borski. Rovněž jablunkovský senátor a místostarosta Petr Gawlas uvedl, že RUD by mělo Jablunkovu přinést do rozpočtu „pár milionů korun navíc".

„Ačkoliv se ještě neví, kolik z navýšené sumy bude muset město platit například na platy nepedagogických zaměstnanců škol, přesto by tento zákon měl přinést další peníze na tolik potřebné investice. Každopádně výnos na jednoho obyvatele byl 6 745 korun, dle nového rozpočtového určení daní by to mělo být 9 388 korun," vypočítal Petr Gawlas. Co je do budoucna slibováno, vědí i v Třinci.

„Dle předpokladů, které Ministerstvo financí ČR zveřejnilo na svých internetových stránkách, by měl být výnos na jednoho obyvatele města Třince v roce 2013 ve výši 9 200 korun, což je o 600 korun více oproti roku 2012," sdělila včera redakci vedoucí ekonomického odboru Michaela Mitrengová a dodala, že město by tak mělo podle nového RUD získat do rozpočtu o 24 milionů korun více.

Ale stoprocentně jisté to prý není. „Vzhledem k současnému výběru daní a vývoji ekonomiky nelze tuto částku v žádném případě brát jako jistou, a proto v návrhu rozpočtu města Třince na rok 2013 budeme určitě počítat s nižší hodnotou. V současné době pracujeme na přípravě rozpočtu a výši jednotlivých příjmů pro rok 2013 zatím upřesňujeme," konstatovala Michaela Mitrengová. Právě v Třinci schvalují městský rozpočet vždy ještě před koncem kalendářního roku.

O tom, jak má vypadat nové RUD, diskutovali starostové z Jablunkovska už loni v září v Dolní Lomné s poslankyní Janou Drastichovou. „Já vaše připomínky chápu," tvrdila tehdy poslankyně. Zároveň však naznačila, že pokud by Ostrava přišla o miliardu korun na úkor malých obcí, bylo by pro ni obtížné pořádání velkých akcí, jako jsou festival Colours of Ostrava a Zlatá tretra, případně by přišla zkrátka divadla. S tím ale nesouhlasil zmíněný starosta Hrádku Robert Borski, který použil zajímavé přirovnání: „My řešíme chleba s máslem. A oni řeší řízky," řekl před rokem na adresu magistrátů. „Je to narovnání stavu. Obce byly minimálně osm let diskriminovány," prohlásil.