Podle mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jany Matějíkové město o rozšíření hřbitova v Panských Nových Dvorech uvažuje už delší dobu a počítá s ním i v územním plánu. „Důvodem plánovaného rozšíření je skutečnost, že o místa v urnovém háji i o místa pro klasické pohřbívání do hrobů je veliký zájem, a plocha stávajícího hřbitova se jeví jako nedostačující," uvedla mluvčí.

Hřbitov by se měl rozšířit na přilehlé pozemky, které vlastní město. Nachází se po straně pietního místa, jež je nejblíže ulici Na Podvolání a centru Starého Města. Rozloha hřbitova se tak má zvýšit přibližně o 20 tisíc metrů čtverečních. Vedení Frýdku-Místku předpokládá, že počet hrobových míst vzroste o 3,5 tisíce. „Přesný počet budeme znát až po vypracování kompletní projektové dokumentace, na jejíž vypracování je nyní vypsáno výběrové řízení. Po vyřízení všech potřebných povolení a po zpracování projektové dokumentace pro provedení stavby bude vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele prací," vysvětlila Jana Matějíková s tím, že rozšiřování centrálního hřbitova by mohlo začít nejdříve v roce 2018. Úpravy se dějí i uvnitř hřbitova letos skončila třetí etapa rekonstrukce chodníků. Zámková dlažba nahradila 744 metrů čtverečních popraskaného asfaltu.

Zvětšování pietních míst je tématem také v Třinci. Mluvčí městského úřadu připomněla, že kapacitu hřbitovů v centru řešili už v 90. letech minulého století. Tehdy vznikla dvě nová pohřebiště u katolického kostela, čímž byla podle Szlaurové vytvořena dostatečná kapacita na několik desetiletí. „Přesto v současnosti město zpracovává projekt na rozšíření největšího centrálního hřbitova na Folwarku tak, aby minimálně dalších deset až dvacet let bylo možno zájemcům přidělovat nová hrobová místa," popsala mluvčí. Na území hutnického města je celkem třináct hřbitovů. Pohřebiště, která se nacházejí v příměstských částech, jsou vzhledem k venkovskému původu menší, svou kapacitou pro obyvatele tamních částí ale dostačují. „Výjimku tvoří hřbitov v Oldřichovicích, kde bude potřeba rozšířit jeho kapacitu vzhledem k rozvíjející se výstavbě rodinných domů, a tedy i nárůstu počtu obyvatel," řekla Szlaurová s tím, že Třinec v současné době rozšíření daného hřbitova, a to včetně potřebného parkoviště a příjezdové komunikace, připravuje.