„Ve městě vzniklo nové občanské sdružení Dílna uměleckého smaltu a spolu s ní je připraven i ostrý projekt na vybudování moderní nezávislé smaltérské dílny,“ prozradil místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský (KDU-ČSL). Dílna by měla vzniknout v historicky cenných prostorách bývalého kláštera řádu Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, kde se dnes nachází domov pro seniory. „Budova totiž v minulých dnech po dlouhých letech vyjednávání přešla z vlastnictví státu do vlastnictví města, což nám dokonale uvolnilo ruce,“ vysvětlil místostarosta.
„V první fázi tu chceme vybudovat dílenské prostory a následně potom i prostory pro výstavy a sympozia. Máme v plánu do dění zapojit odbornou uměleckou veřejnost, ale třeba i zanícené nadšence,“ dodal Bohumil Dolanský. V současné době se připravuje dokumentace ke stavebnímu řízení, od níž se bude odvíjet i propočet nákladů.
Ve Frýdlantu nad Ostravicí má smaltérství, železárenství a litinářství více než 150letou tradici. Na tu navazuje i každoroční Sympozium uměleckého smaltu, jehož letošní ročník byl už desátý a končí právě v těchto dnech. Letos se na sympoziu představil rekordní počet čtrnácti umělců z České republiky, Slovenska, Německa, Francie, Anglie, Maďarska, Polska a Rakouska. „Letošní ročník sympozia ukázal, že se Frýdlant nad Ostravicí může směle zařadit ke špičkovým evropským centrům uměleckého smaltu jako je Bristol, Erfurt či Kecskemét,“ řekl za pořadatele akce Karel Bogár.
„Umělcům se letos znovu podařilo vytvořit unikátní díla. Dominovala erfurtská škola s představitelskou Utou Feiler včele. Na letošním sympoziu byla významně zastoupena geometrická tvorba a vedle ní i zajímavý smalt na litině,“ konstatoval Karel Bogár.
Díla, která vznikla během sympozia, si lidé mohou prohlédnout až do 16. srpna ve frýdlantském Domě kultury – Galerii uměleckého smaltu. Výběr z prací se pak objeví v září na Mezinárodním trienále smaltu ve frýdecko-místeckém Muzeu Beskyd a koncem roku i v Kysucké galérii v Čadci. Připravují se také další výstavy v Česku, na Slovensku, v Polsku a Holandsku.
„Právě v jedné z účastnic sympozia – madam Elizabeth Turrell jsme našli velkého spojence. Elizabeth Turrell vede Katedru umělecké tvorby a designu v anglickém Bristolu, zároveň je ředitelkou Mezinárodního archivu uměleckého smaltu a provozuje i známé Studio Vision Gallery v Londýně. Nyní nám nabízí možnost spolupráce mezi Bristolem a Frýdlantem na některých projektech,“ prozradil další novinku Bohumil Dolanský.