Největší investicí bude výstavba kanalizace v okrajových částech města, které vyjde na zhruba čtvrt miliardy korun. Město může počítat s dotací, jejíž výše se ale bude odvíjet od toho, kolik rodinných domů se na kanalizaci připojí. V plánu je výstavba tělocvičny v Chlebovicích za 30 milionů korun, rozšíření centrálního hřbitova, začít se má s rekonstrukcí budovy pro potřeby městské policie v Těšínské ulici.

Největší sumu z rozpočtu ale spolykají běžné provozní výdaje, tedy platy zaměstnanců, provoz škol, městských zařízení a jiných příspěvkových organizací či fungování MHD.

Například hnutí Naše město F-M upozornilo na to, že výdaje magistrátu rychle rostou. A vyjádřilo obavy, že to může výrazně snížit částku určenou na investice.

„Jsem rád, že na radnici přišla myšlenka, že peníze ubývají. Rozpočet ale tomu neodpovídá,“ řekl při včerejším jednání zastupitelů Zbyněk Šostý z hnutí Naše město F-M.

Jeho stranický kolega Jiří Kajzar zase dodal, že mu v rozpočtu chybí podpora bytové výstavby. Primátor Michal Pobucký z ČSSD poznamenal, že ve městě se staví nebo se bude v brzké době stavět 650 bytů. Jde ale o developerské projekty soukromých investorů.

„Výdaje rostou, příjmy klesají, zadlužení stoupá,“ zhodnotil Jakub Tichý z Pirátské strany, kterému navíc chybí v rozpočtu a střednědobém výhledu velké investice jako avizovaná rekonstrukce hotelu Centrum nebo Národního domu. Do roku 2022, tedy do termínu příštích komunálních voleb, plánuje mít město zatím „jen“ připravené projekty.

„Pracujeme s tím, jaké peníze máme, a postupně připravujeme další investiční akce,“ řekl primátor s tím, že v koaličním programovém prohlášení se strany zavázaly, že připraví rekonstrukci hotelu Centrum na bydlení zejména pro seniory a startovací byty pro rodiny s dětmi. „Už na začátku nám bylo jasné, že finančních prostředků nebude tolik, abychom byli schopni stihnout přestavět hotel Centrum do konce volebního období,“ podotkl Pobucký. Ten zároveň poznamenal, že město chce hledat úspory na výdajové straně, a hodlá aktualizovat střednědobý výhled rozpočtu na roky 2021 a 2022, který včera zastupitelé rovněž schválili.

Příjmy města v minulých letech poklesly například i kvůli zrušení hazardu nebo snížení místního koeficientu daně z nemovitosti. Ve Frýdku-Místku ročně do rozpočtu plynulo z hazardu zhruba 40 milionů korun. Hazard na území města zakazuje od roku 2011 vyhláška, přístroje pak pozvolna mizely. Kvůli nižším příjmům tekoucím do rozpočtu se lidem zvýšil místní koeficient daně z nemovitosti, po několika letech ale od toho zastupitelé upustili.