Oprava komunikací, výměna oken a zateplení bytových domů i nové arboretum. Také na tyto projekty se najdou peníze v rozpočtu na rok 2016, který v pondělí schválili frýdecko-místečtí zastupitelé. Magistrát plánuje ve srovnání s letošním rozpočtem snížit výdaje o čtvrt miliardy na zhruba 1,03 miliardy korun. Příjmy mají činit 946,3 milionu korun, schodek chce město pokrýt přebytkem z letoška.

Ještě před hlasováním o návrhu rozpočtu odešli z jednacího sálu frýdeckého magistrátu zastupitelé opozičního hnutí ANO. Vadilo jim, že nedostali výsledky auditů a kontrol za rok 2014 a 2015, o které žádali při páteční poradě předsedů klubů.

„Tyto výsledky mají přímý dopad na rozpočet města a zastupitelé klubu ANO se nehodlají rozhodovat bez dostatečných informací, které byly již dávno přislíbeny. Cítíme se omezeni v možnosti se plně a zodpovědně rozhodovat při schvalování rozpočtu," uvedl předseda zastupitelského klubu ANO Jaromír Horký.

Vedení města výtky odmítlo a potvrdilo, že výsledky jednotlivých auditů v městských společnostech hodlá zveřejnit, až budou kompletně dokončeny. Mělo by se tak stát nejpozději v příštím roce. „To nejhorší provinění, co může kontrolovaný subjekt udělat z pohledu města Frýdku-Místku, je porušení rozpočtové kázně. Za roky 2014 a 2015 se toto stalo pouze jednou, a to v případě jedné příspěvkové organizace města, jejíž ředitel tam v dnešní době už dávno není," poznamenal při jednání zastupitelů primátor Frýdku-Místku Michal Pobucký z ČSSD.

Pro návrh rozpočtu hlasovalo čtyřiadvacet zastupitelů, kromě členů menšinové koalice, která je složená z ČSSD, hnutí Naše město F-M a KDU-ČSL, podpořili rozpočet také čtyři ze šesti komunistů.

Proti návrhu se při hlasování jako jediná vyslovila Eva Richtrová, která v lednu vystoupila ze zastupitelského klubu sociální demokracie. Vadí jí například peníze směřující do hokejového klubu.