Zastupitelé na svém zasedání po diskusi rozhodli, že město svou polovinu firmy prodá německému společníkovi Nehlsen GmbH&Co.KG, a to za 57 milionů korun. Takovou hodnotu měl podíl města podle znaleckého posudku na přelomu roku.

Pro návrh hlasovalo 22 z 29 zastupitelů. „Převod obchodního podílu by občan neměl vůbec pocítit," uvedla starostka Věra Palkovská.

Podle radnice se vyřešila dlouhodobě patová situace, kdy oba společníci měli polovinu firmy, ale jiné priority. Důvodem pro prodej podílu je podle města i změna legislativy a ostrý konkurenční boj na poli odpadového hospodářství. „Firma Nehlsen pouze slabou třetinou vykonává činnost pro město. Nemáme-li stoprocentní podíl a pokud se jen třetina činnosti týká města, jsme povinni vypisovat výběrová řízení," řekla starostka. Německý společník projevil o podíl Třince zájem loni v létě. Zástupci města v září se záměrem odprodeje souhlasili. Situace se zkomplikovala letos v únoru, kdy německý partner oznámil, že přehodnotil svůj postoj a svůj podíl chce naopak Třinci prodat. Dvě nabídky, které zněly na 74 milionů a 59,5 milionu korun, ale Třinečtí neakceptovali.

Věra Palkovská na jednání oznámila, že na stole jsou další dvě nabídky: německý společník buď městu prodá polovinu firmy za 55,2 milionu, nebo podíl města odkoupí za 57 milionů. Vzhledem k tomu, že už existovalo usnesení z loňska o tom, že město má záměr podíl prodat, se hlasovalo o druhé, podle německého společníka alternativní variantě. Rozhodnuto bylo po čtyřicetiminutové debatě. Proti prodeji byl hlavně Jan Ferenc. „Nebudu to podporovat. Kvalitní a zisková firma se neprodává," prohlásil s tím, že se mu nelíbí „neustálé kotrmelce" v postoji, kdo chce koupit a kdo prodat. „Mě to nenechává klidným," tvrdil Ferenc. Podle něj chtěla německá strana městský podíl původně odkoupit za 42 milionů korun. Jednatel Nehlsenu Stanislav Chladek, který na jednání přišel, to ale odmítl. „Částka 42 milionů korun nikdy oficiálně nepadla," řekl a dodal, že ani další Ferencovy výroky „nejsou v pořádku". Proti prodeji hlasovalo celkem šest zastupitelů, jeden jejich kolega se zdržel.

V případě, že by město polovinu firmy odkoupilo a stalo se jejím stoprocentním vlastníkem, muselo by podle Věry Palkovské přijít zeštíhlení a propouštění.

„My jsme vždy dbali o to, aby celý postup byl transparentní a co nejvýhodnější pro město. Ať se firma rozvíjí, ale ne pod křídly města Třince," prohlásila. „My se na prvním místě musíme chovat jako správný hospodář."