Cílem Bambiriády je seznámit veřejnost s organizacemi, které v našem městě a okolí nabízejí volnočasové aktivity pro děti a mládež. Rodiče si tak mohou udělat představu o možnostech, jak lze nakládat s volným časem jejich ratolestí.

Nabídka je opravdu pestrá. Na hřišti u „zelené školy“ se bude prezentovat na 40 neziskových organizací, oddílů a středisek volného času, které mají připraveny soutěže o zajímavé ceny. Návštěvníci si tak budou moci sami na místě vyzkoušet aktivity, kterým se jednotlivé zájmové spolky věnují.
„Původně jsme chtěli pořádat minimalistickou akci – a nakonec to dopadlo tímto způsobem. Přihlásilo se čtyřicet organizací, z nichž letos poprvé se připojí i deset organizací křesťanských,“ prozradil Ivo Sysala, člen přípravného štábu.

Doplnil, že připraven je také bohatý doprovodný program.

„Své umění předvedou tanečníci, divadelníci, mažoretky – ale také bruslaři nebo judisté. U stánku městské policie si zájemci budou moci vyzkoušet jízdu zručnosti a u hasičů si vyzkouší, zda by byli schopni uhasit požár. V sobotu budou moci zájemci přijít na hřiště i se svými pejsky a na překážkovém parkuru klubu Agility - Sokolíci prověřit jejich šikovnost, obratnost a poslušnost. V pátek i v sobotu pak bude dětem k dispozici zdarma školní bazén s programem vodní záchranné služby a plaveckého oddílu,“ informoval Sysala.

Bambiriáda se uskuteční jako oficiální akce Evropského roku dobrovolnictví. Pořadatelé i proto letos vetkli do vínku celorepublikové přehlídce činnosti organizací zaměřených na mimoškolní výchovu dětí a mládeže motto Máme se o co podělit. O tom, nakolik odpovídá realitě, se mohou děti – a pochopitelně i jejich rodiče – ostatně přesvědčit sami.

„V oddílech, klubech, kmenech, družinách se nescházíme pouze za účelem hraní her, i ty jsou nakonec přeci jen prostředkem. Cíl je jasný – a na tom se všichni shodujeme. Scházíme se proto, abychom se vzájemně rozvíjeli v dovednostech, znalostech a schopnostech. Ti starší, co toho umí více, učí ty mladší, stejně tak jako ti mladší učí ty starší trpělivosti, ohleduplnosti, odpovědnosti. Snažíme se vytvářet zajímavé prostředí a pozitivně formovat mladé lidi,“ řekl Aleš Sedláček, předseda České rady dětí a mládeže.

Akce se bude konat v pátek 27. května a sobotu 28. května od 9.30 do 16 hodin v areálu hřiště ZŠ Jiřího z Poděbrad na frýdeckém sídlišti Slezská. Vstup je zdarma. „Program jsme připravili opravdu pestrý, myslím si, že lidé spíš nebudou vědět, kam se vrtnout,“ uzavřel Ivo Sysala.