Sál kulturního domu se postupně zaplnil obyvateli města a za stoly proti sobě zasedlo všech 21 členů kandidujících stran. Po státní hymně se ujal slova Svatopluk Masopust (KSČM), který zopakoval počty získaných volebních hlasů každého z kandidátů.
„Mohu konstatovat, že všichni tito členové zastupitelstva města byli řádně zvoleni a mohou přistoupit ke složení slibu,“ pronesl později Masopust. Každý z členů tak postupně složil slib a stvrdil jej svým podpisem.
Po schválení pořadu jednání a určení ověřovatelů zápisů se přešlo ke hlasování schválení volebního a jednacího řádu, který byl všemi jednomyslně odhlasován. Návrh Jiřího Mořkovského, aby se volby provedly veřejnou formou, byl schválen 12 hlasy, tedy nadpoloviční většinou. Odsouhlasena byla rovněž tříčlenná volební komise ve složení Tomáš Blahuta (Nezávislí), Marie Čupová (ODS), Dagmar Kozáková (KSČM) a do návrhové komise členové Jaromír Pajtl (ČSSD), Jaromír Drabina (KSČM) a Radim Petr (KDU-ČSL).
Nově zvolený předseda volební komise Tomáš Blahuta vyzval k veřejné volbě starosty města. Navržena byla Helena Pešatová (ODS) a to Jiřím Mořkovským. Protikandidátem se stal Miroslav Milata (ČSSD), na návrh Jaromíra Pajtla.
„Chovejme se jako demokraté a respektujme vítěze voleb,“ pronesl těsně před hlasováním Jaromír Drabina (KSČM), který za svůj vstup sklidil od občanů potlesk.
Starostkou města Frýdlantu nad Ostravicí se stala Helena Pešatová, pro kterou se vyslovilo 12 členů. Jiří Mořkovský ji oficiálně předal symboly města.
Do rady města byli zvoleni Miroslav Goluch (ODS), Marie Hrachová (Nezávislí), Vlastibor Konečný (TOP 09), Radim Petr a bývalý starosta Jiří Mořkovský. Při volbě místostarosty města padla dvě jména – Ivo Hudeček (Nezávislí) a David Mareček (ČSSD), který byl následně přehlasován.
A tak post místostarosty slavnostně přijal Ivo Hudeček. Nově zvolená starostka popřála všem hodně úspěchů v práci a poprosila členy zastupitelstva o případné návrhy a připomínky.
Slova se ujala Lenka Goluchová (TOP 09), aby tak veřejně poděkovala Bohumilu Dolanskému (TOP 09) za svůj přínos městu Frýdlantu nad Ostravicí, kterého za své volební období dosáhl.
„Voliči jasně řekli, kdo má být ve vedení radnice a kdo má město vést. Budeme velmi tvrdou opozicí, to je, že budeme prosazovat volební program naší strany a myšlenku, že vaše hlasy propadly, že na vás vůbec nezáleží, si vůbec nepřipouštíme,“ pronesl do mikrofonu Stanislav Cupal.
Po něm následovalo poděkování občanům za projevenou důvěru a hlasy z úst Tomáše Blahuty.
Helena Pešatová vyzvala občany k možnosti vyjádřit své připomínky, toho však nevyužil žádný z přítomných a tak ukončila diskuzi.
Závěrečná slova pronesl Jaromír Pajtl s přáním hodně sil a zdraví a aby se všem podařilo vybudovat ještě krásnější město.
„Nejsem překvapen. Věděli jsme, že bylo všechno předem připraveno. Pro mě je důležitější, že jsem obdržel jednou tolik hlasů, než místostarosta a že mám takovou podporu občanů. Zklamán jsem, neboť si myslím, že hlavně prohráli občané,“ vyjádřil se David Mareček.
Koho potěšila volba starostky, byla Lenka Goluchová. „Jsem velmi spokojena, neboť paní profesorku Pešatovou dobře znám a to z dob, kdy učila na gymnáziu mé dvě dcery. Vím, že byla přísná, ale spravedlivá a vždy si stála za svým. Myslím si však, že to nebude mít nyní jednoduché,“ řekla Goluchová.
Stejný názor na starostku měli i někteří občané, kteří se přišli na zasedání podívat.
Našli se však i lidé, kteří s výsledkem hlasování spokojeni nebyli.
Žena, která nechtěla být jmenována, prohlásila: „Lidé chtěli změnu a jsme tam, kde jsme byli. Tohle není žádná demokracie, ale fraška, na kterou se teď budeme muset koukat další 4 roky. Jedna strana, ti samí lidé – rodinný podnik.“
Obavy o osud a budoucnost přilehlých obcí projevila i Olga Adámková z pozice náhradnice, které ke kandidatuře chyběl jediný hlas.
„Vůbec jim nezávidím pracovat celé čtyři roky s takovým svědomím. Špinavá politika jde už i do malých měst a obcí. Jsem zvědavá, co dobrého nám to přinese,“ ukončila rozhovor.