Město si vezme od banky úvěr až do výše dvou set milionů korun. Na co přesně má tato půjčka posloužit, však radní odmítli specifikovat. To, že má největší část peněz posloužit k výstavbě hospice, proto zůstává v rovině „veřejného tajemství“, které nikdo nevyvrátil ani nepotvrdil. Kolem přijetí úvěru se na pondělním zasedání zastupitelů strhla několikahodinová diskuze. I přes mnohé výhrady však zastupitelé nakonec těsnou nadpoloviční většinou 21 hlasů přijetí úvěru schválili. Hospic je zařízení, do něhož se mohou uchýlit nevyléčitelně nemocní pacienti zejména s onkologickým onemocněním v posledním stadiu choroby, u nichž už neprobíhá léčba, ale pouze tlumení bolesti a mírnění příznaků.

Opozice ani tak neprotestovala proti samotnému přijetí úvěru nebo proti výstavbě hospice, pravicovým zastupitelům se však nelíbil způsob, jakým měli přijetí úvěru odsouhlasit. „Máme hlasovat o přijetí úvěru a nevíme přitom, na co mají být peníze určeny. Radní nám vysvětlili, že to má být na investice, které jsou v zásobníku akcí zařazeny nad čárou. Zásobník investičních akcí jsme ale nikdy neviděli a navíc to je nezávazný dokument, který se může ze dne na den změnit. Radní tedy po nás chtějí, abychom jim podepsali bianko šek,“ konstatoval opoziční zastupitel Josef Vojvodík (KDU-ČSL). „Neprotestujeme proti přijetí úvěru, je ale otázka, na jaký účel mají peníze posloužit,“ konstatoval.

„Absolutně nejsme ani proti zřízení hospice, jen je třeba zvážit i jiné a možná levnější formy, než hned postavit nový barák. Jednou s možností by například mohla být spolupráce s frýdecko-místeckou nemocnicí,“ míní zastupitel Petr Konůpka (ODS). Tento názor však ostře napadl radní Miroslav Adam. „Nemocnice má jen akutní lůžka, hospic běží ve zcela jiném režimu. Nemíchejte hrušky s jabkama,“ vyzval opozici Miroslav Adam (ČSSD).

„O výstavbě hospice jsme v zastupitelstvu nikdy nehlasovali. Je to čistě politické rozhodnutí radních. Sociální demokraté s komunisty to postavili jako jasný cíl a v tomto režimu také běží veškeré rozhodování,“ upozornil Petr Konůpka. Samotní radní se pak netají tím, že hospic chtějí postavit ještě před následujícími komunálními volbami. „Hospic je naší prioritou, kterou máme v programovém prohlášení. Hospic chceme a uděláme vše pro to, abychom ho postavili,“ řekl náměstek primátorky Petr Cvik (ČSSD).

Zastupitel Petr Hartmann upozornil, že ale získání peněz na provoz hospicových lůžek od zdravotních pojišťoven je podmíněno velmi přísnými podmínkami a není jednoduché na tyto peníze dosáhnout. Zdravotní pojišťovny přitom zřejmě dosud nepřislíbily, že budou provoz hospice ve Frýdku-Místku proplácet. „Kdyby z nějakého důvodu hospic nebyl možný, přejdeme na jiný typ zdravotnicko – sociálního zařízení. Míchat do toho nemocnici, tomu ale nerozumím,“ uvedl Petr Cvik.

Od hospice k úvěru diskuzi opět vrátil náměstek primátorky Miroslav Dokoupil (KSČM). „Máme možnost přijetí úvěru až do výše 200 milionů korun s výhodnou úrokovou sazbou na akce ze zásobníku investičních akcí města. Peníze můžeme použít také na kofinancování projektů, na které se nám podaří získat dotace z evropských fondů,“ pověděl Miroslav Dokoupil. Vysvětlil, že pokud úvěr nebude přijat na přesně určenou věc, město se bude moci rozhodovat mnohem operativněji podle konkrétní situace.

Vedoucí investičního odboru magistrátu Jan Kaspřík poté vyjmenoval nejdůležitější položky v zásobníku investičních akcí, na které by peníze z úvěru mohly také posloužit. Kromě hospice je mezi nimi například i zateplení škol, obnova zámeckého parku, obnova a výstavba cyklostezek, dostavba centra pro mentálně postižené Žirafa, přeměna místního škvárového hřiště na hřiště s umělým trávníkem nebo rekonstrukce sportovního areálu Na stovkách. „Ceny stavebních prací nyní asi o 25 až 30 procent zlevnily a této situace by zřejmě bylo vhodné využít,“ upozornil Jan Kaspřík.

Při konečném hlasování potom neprošel pozměňující návrh Petr Konůpky, aby město, dříve než přijme úvěr, zpracovalo vizi hospicové péče a přitom zvážilo i možnosti spolupráce s frýdecko-místeckou nemocnicí. Rovněž neprošel ani protinávrh zastupitele Pavla Kocicha (ODS), aby město prozatím úvěr nepřijalo a aby nejprve zpracovalo a s předsedy politických klubů projednalo seznam investičních akcí, na které by peníze mohly být použity. Těsnou nadpoloviční většinou hlasů pak zastupitelé přijetí úvěru odhlasovali.

Přečtěte si také:Město dostane od kraje akcie